Sprawdzenie nabywcy w bazie VIES nie daje ochrony

Firma, która na podstawie informacji ze strony internetowej Komisji Europejskiej błędnie stwierdzi, że kontrahent posiada numer VAT UE, nie może stosować stawki zero

Aktualizacja: 21.12.2010 03:48 Publikacja: 21.12.2010 02:00

Red

[b]Tak orzekł WSA w Szczecinie 10 listopada 2010 r. (I SA/Sz 705/10).[/b]

Przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi i wykazał nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym. Podczas postępowania podatkowego urząd skarbowy zakwestionował prawo do zastosowania stawki zero dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej WDT) dla kontrahentów unijnych. Wskazał, że w momencie gdy były wystawiane faktury, nie posiadali oni ważnego (aktywnego) numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Tym samym nie byli zarejestrowani dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego.

Zdaniem skarżącej w czasie wykonywania transakcji kontrahenci unijni byli aktywnymi podatnikami. Ich numery VAT zostały zweryfikowane za pośrednictwem strony internetowej systemu wymiany informacji o VAT (VIES). Oprócz dokumentu uzyskanego w ten sposób podatnik miał także dokument potwierdzający nadanie numeru VAT przez władze podatkowe kraju członkowskiego. Według niego nie może ponosić odpowiedzialności za okoliczność, że koniec aktywności numeru został wprowadzony do systemu komputerowego przez administrację kraju członkowskiego, gdzie siedzibę ma nabywca, po upływie dłuższego czasu. Byłoby to bowiem sprzeczne z zasadą proporcjonalności.

Sąd oddalił skargę. Wskazał, że posiadanie aktywnego i ważnego numeru VAT przez kontrahenta unijnego jest przesłanką obiektywną, niezależną od wiedzy i przekonania podatnika krajowego dokonującego WDT. Dokumentowanie jej za pomocą wydruku ze strony internetowej systemu VIES i potwierdzenie nadania numeru VAT wystawionego przez organ podatkowy państwa członkowskiego jest działaniem nieprawidłowym. Podmiotami uprawnionymi do weryfikacji numeru VAT są jedynie naczelnik urzędu skarbowego i biuro wymiany informacji podatkowych.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje:

Łukasz Majchrzak, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (Biuro w Warszawie)[/b]

Zastosowanie stawki zero przy WDT uzależnione jest od posiadania przez nabywcę towarów właściwego i ważnego numeru VAT UE. W tej sprawie przedsiębiorca w celu weryfikacji otrzymanego od kontrahenta numeru identyfikacyjnego skorzystał z bazy VIES.

W praktyce jest to najprostsza metoda weryfikacji statusu nabywcy. Niestety, bywa ona zawodna. Po pierwsze baza VIES informuje jedynie o tym, czy interesujący podatnika numer identyfikacyjny jest ważny. Nie zawsze umożliwia natomiast weryfikację takich danych jak nazwa czy adres kontrahenta. Co więcej, rozpatrywana przez sąd sprawa pokazuje, że sprawdzający

nie może być również do końca pewny, czy sprawdzany numer jest aktywny. Jak wskazał sąd, istnieje skuteczniejsza metoda weryfikacji kontrahenta. Art. 97 ust. 17 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] przewiduje możliwość złożenia wniosku do biura wymiany informacji o VAT lub naczelnika urzędu skarbowego w celu potwierdzenia zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Pytanie może być zadane zarówno w formie tradycyjnego pisma, jak i za pomocą faksu, poczty elektronicznej i telefonicznie, co jest znaczącym ułatwieniem dla podatników.

W tego rodzaju sprawach najważniejsze jest rozważenie, czy podatnik dołożył należytej staranności przy weryfikacji statusu kontrahenta. W analogicznej do opisywanej sprawie [b]WSA w Opolu w wyroku z 14 października 2009 r. (I SA/Op 282/09)[/b] uznał, że trudno mówić o dołożeniu należytej staranności, skoro podatnik nie skorzystał z możliwości, jakie dają przepisy ustawy o VAT i nie wystąpił z zapytaniem do biura wymiany informacji o podatku VAT. Takie samo stanowisko zajął [b]WSA w Bydgoszczy w wyroku z 6 czerwca 2009 r. (I SA/Bd 219/09),[/b] utrzymanym w mocy rozstrzygnięciem [b]NSA z 6 października 2010 r. (I FSK 1653/09)[/b] (wyrok ten był omawiany w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/69525,438446_Jak-rozliczyc-VAT-od-uslug-transportowych.html]Jak rozliczyć VAT od usług transportowych[/link]).

Wydaje się jednak ono nazbyt rygorystyczne. Nakłada bowiem na podatników konieczność sprostania kolejnym wymogom formalnoadministracyjnym, co nie ułatwia prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto podważa w pewnym sensie użyteczność informacji publikowanych w bazie VIES na stronach Komisji Europejskiej, choć z zastrzeżeniem że nie wpływają one na żadne obowiązki nałożone na podatnika w związku z dokonywaniem dostaw wewnątrzwspólnotowych. Jednak mając na uwadze rygorystyczne stanowisko organów skarbowych i sądów administracyjnych, warto, zgodnie z art. 97 ust. 17 ustawy o VAT, potwierdzać status kontrahentów za pośrednictwem biura wymiany informacji o podatku VAT.[/ramka]

[ramka][b] Więcej o stawkach VAT w [link=http://www.rp.pl/temat/56114.html]serwisie rp.pl » Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Stawki VAT[/link] [/b][/ramka]

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego