[b]Tak orzekł WSA w Szczecinie 10 listopada 2010 r. (I SA/Sz 705/10).[/b]
Przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi i wykazał nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym. Podczas postępowania podatkowego urząd skarbowy zakwestionował prawo do zastosowania stawki zero dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej WDT) dla kontrahentów unijnych. Wskazał, że w momencie gdy były wystawiane faktury, nie posiadali oni ważnego (aktywnego) numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Tym samym nie byli zarejestrowani dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego.
Zdaniem skarżącej w czasie wykonywania transakcji kontrahenci unijni byli aktywnymi podatnikami. Ich numery VAT zostały zweryfikowane za pośrednictwem strony internetowej systemu wymiany informacji o VAT (VIES). Oprócz dokumentu uzyskanego w ten sposób podatnik miał także dokument potwierdzający nadanie numeru VAT przez władze podatkowe kraju członkowskiego. Według niego nie może ponosić odpowiedzialności za okoliczność, że koniec aktywności numeru został wprowadzony do systemu komputerowego przez administrację kraju członkowskiego, gdzie siedzibę ma nabywca, po upływie dłuższego czasu. Byłoby to bowiem sprzeczne z zasadą proporcjonalności.
Sąd oddalił skargę. Wskazał, że posiadanie aktywnego i ważnego numeru VAT przez kontrahenta unijnego jest przesłanką obiektywną, niezależną od wiedzy i przekonania podatnika krajowego dokonującego WDT. Dokumentowanie jej za pomocą wydruku ze strony internetowej systemu VIES i potwierdzenie nadania numeru VAT wystawionego przez organ podatkowy państwa członkowskiego jest działaniem nieprawidłowym. Podmiotami uprawnionymi do weryfikacji numeru VAT są jedynie naczelnik urzędu skarbowego i biuro wymiany informacji podatkowych.
[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]