Reklama

Faktury można było przechowywać w formie elektronicznej

Kopia faktury VAT dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2011 mogła być archiwizowana przez podatnika w komputerze

Aktualizacja: 15.07.2011 05:05 Publikacja: 15.07.2011 03:00

Faktury można było przechowywać w formie elektronicznej

Foto: Rzeczpospolita

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 20 maja 2011 (I SA/Po 250/11).

Spór dotyczył zastosowania zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), potwierdzonej kopiami faktur przechowywanymi w formie elektronicznej, w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2010.

Ustawodawca uwarunkował prawo do stawki 0 proc. m.in. od posiadania przez podatnika w dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem dostawy zostały wywiezione z Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego. Stawiając taki warunek, wskazał jednocześnie w art. 42 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, że dowodami takimi są m.in. kopie faktur.

Dane w komputerze

We wniosku o interpretację przepisów podatnik podnosił, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ewidencjonuje dane oraz sporządza faktury w systemie komputerowym, który ma wymagane zabezpieczenia i umożliwia pełną archiwizację danych, w tym przechowywanie kopii faktur i ich korekt oraz duplikatów, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie.

Do archiwizacji używa specjalnego sprzętu i oprogramowania, pozwalających na cyfrowe zapisywanie danych w niezmienionej formie. Stosowane systemy archiwizacji danych nie dają możliwości ingerencji w treść archiwizowanych dokumentów, co potwierdza treść instrukcji archiwizowania faktur. Takie systemy archiwizacji danych podatnik wykorzystuje także do archiwizacji kopii faktur dokumentujących WDT.

Reklama
Reklama

Jego zdaniem kopie faktur archiwizowane w formie elektronicznej przy zastosowaniu systemów archiwizacji danych, dotyczące realizowanych przez niego WDT, są prawidłowo wystawionymi fakturami w rozumieniu art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

W konsekwencji spełniony zostanie również warunek zastosowania zerowej stawki. Zatem, przy spełnieniu pozostałych wymogów określonych przepisami, przysługiwać mu będzie prawo do tej preferencji.

Konieczny wydruk

Izba skarbowa uznała, że to nieprawidłowe stanowisko. Stwierdziła, że kopie wystawionych faktur muszą być wydrukowane i przechowywane w wersji papierowej.

Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi, a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego.

Wobec tego archiwizowane we wskazany przez podatnika sposób kopie faktur nie mogą zostać uznane za wystawione prawidłowo, tj. zgodnie z przepisami prawa podatkowego, a tym samym spółce nie przysługuje prawo do zerowej stawki.

Sąd po stronie podatnika

Poznański Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną interpretację. Zdaniem sądu  z § 21 ust. 2 obowiązującego do 31 grudnia 2010 r.  rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 regulującego m.in.zasady wystawiania faktur (DzU nr 212, poz. 1337) nie wynikło, aby ograniczenie co do formy, w jakiej mają być przechowywane faktury VAT, związane było ze sposobem ich przesłania do nabywcy.

Reklama
Reklama

Faktura powinna być wystawiona w dwóch egzemplarzach, ale nie oznacza to, że przechowywana faktura ma być identyczna w zakresie formy z przesłaną nabywcy. Faktura ma być tożsama co do treści.

W ocenie sądu kopie faktur archiwizowane w formie elektronicznej mogły być uznane za faktury, o których mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym w przypadku WDT dokument w ten sposób przechowywany należało uznać za kopię faktury VAT przekazanej kontrahentowi, o której mowa w art. 42 ust. 3 pkt 2 tej ustawy.

Autorka jest biegłym rewidentem, doradcą podatkowym w KDA spółka doradztwa podatkowego w Poznaniu

Czytaj również:

Zobacz serwisy:

VAT » Faktury VAT » E-faktury

Reklama
Reklama

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 20 maja 2011 (I SA/Po 250/11).

Spór dotyczył zastosowania zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), potwierdzonej kopiami faktur przechowywanymi w formie elektronicznej, w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2010.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama