Odwrócenie chronologii nie skutkuje bowiem wyłączeniem z opodatkowania akcyzą. Tak orzekł WSA w Gliwicach 8 czerwca 2011 (III SA/Gl 2573/10).
Spór dotyczył przepisów nieobowiązującej już ustawy akcyzowej z 2004 r. Podatnik kupił samochód kempingowy. Najpierw został on w kraju zarejestrowany, a następnie nabyty wewnątrzwspólnotowo. Organy podatkowe określiły podatnikowi zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym, takie jak od samochodu osobowego.
Podatnik odwołał się od tej decyzji a następnie wniósł skargę do sądu, podnosząc, że samochód kempingowy jest pojazdem specjalnym i w odróżnieniu od samochodów osobowych nie podlega akcyzie. Wskazał też, że obowiązek podatkowy w akcyzie nie występuje w sytuacji, gdy najpierw dokonywana jest rejestracja samochodu w kraju, a potem następuje nabycie wewnątrzwspólnotowe (WNT).
Organy podatkowe w odpowiedzi na skargę wniosły o jej oddalenie, wskazując, że pojazd nabyty przez podatnika powinien być zakwalifikowany do pozycji CN 8703, która obejmuje pojazdy samochodowe, pozostałe pojazdy mechaniczne zasadniczo przeznaczone do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo–towarowymi i samochodami wyścigowymi, a co za tym idzie powinien być opodatkowany tak jak inne samochody osobowe. Pozycja CN 8705, w której znajdują się pojazdy mechaniczne specjalnego przeznaczenia, nie obejmuje samochodów kempingowych, bo w jej skład wchodzą przede wszystkim samochody pomocy drogowej, pojazdy wyposażone w pompy, drabiny, platformy, pojazdy używane do czyszczenia ulic, pługi, żurawie samochodowe, betoniarki.
Sąd oddalając skargę, orzekł, że pojazd nabyty przez podatnika mieści się w kategorii pojazdów objętych kodem CN 8703, a fakt rejestracji w kraju przed WNT nie ma przesądzającego znaczenia dla powstania zobowiązania podatkowego w akcyzie.