Tak orzekł WSA w Gliwicach 19 października 2011 (I SA/Gl 601/11).
Podatnik prowadzi działalność polegającą na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami. Nabył nakłady poniesione na obcym gruncie w postaci budynków i budowli oraz pozostałych środków trwałych. Umowa dzierżawy gruntów, na których posadowione były nakłady, została rozwiązana, a do dnia jej rozwiązania nakłady nie zostały w pełni umorzone.
We wniosku o interpretację pytał, czy w związku z tym może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu niezamortyzowaną wartość nakładów poczynionych na tę nieruchomość. Jego zdaniem straty powstałe w wyniku likwidacji środków trwałych, z innych przyczyn niż utrata przydatności gospodarczej na skutek zmiany rodzaju działalności, w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnymi podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych. Rozwiązanie umowy dzierżawy przed upływem okresu amortyzacji wywoła bowiem u podatnika stratę w wysokości niezamortyzowanej części z tytułu likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że po rozwiązaniu umowy dzierżawy podatnik nie może zaliczyć niezamortyzowanej części inwestycji do kosztów uzyskania przychodów. Rozwiązanie stosunku dzierżawy spowoduje bowiem zaprzestanie wykorzystywania nakładów w działalności, a nie ich faktyczną likwidację. Strata będzie wynikiem wyłącznie decyzji podjętej przez podatnika, a nie niezależnego zdarzenia.
Uchylając interpretację, sąd stwierdził, że strata w środkach trwałych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, lecz a contrario straty w części niepokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych mogłyby być takimi kosztami.