Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 listopada 2011 (I FSK 148/11).
Czego dotyczył spór
W listopadzie 2009 spółka z o.o. wystąpiła o interpretację dotyczącą rozliczenia VAT. We wniosku wskazała, że jest czynnym podatnikiem VAT. Podstawowym przedmiotem jej działalności jest świadczenie usług pomocy drogowej, m.in. na rzecz producentów samochodów, udzielających nabywcom swoich produktów gwarancji (obejmującej także programy pomocy drogowej).
W ramach tych usług spółka może być zobowiązana także do krótkoterminowego udostępnienia osobie objętej programem pomocy drogowej pojazdu zastępczego. Podatniczka podkreśliła, że w zdecydowanej większości przypadków są to samochody osobowe, które nie spełniają warunków przewidzianych w art. 86 ust. 4 pkt 1 – 6 ustawy o VAT.
Spółka nie dysponuje własną flotą pojazdów zastępczych. Musi więc współpracować z wypożyczalniami samochodów zlokalizowanymi w całej Polsce. Umowę z wypożyczalnią podpisuje spółka, a wynajmowane auta są wykorzystywane przez klientów korzystających z pomocy drogowej. Rozliczenie usługi udostępnienia pojazdu zastępczego odbywa się dwuetapowo.
W pierwszej kolejności wypożyczalnia wystawia fakturę VAT na spółkę. Potem spółka przenosi poniesiony wydatek na podmiot, na rzecz którego świadczyła usługi pomocy drogowej, tzn. koncern samochodowy, który ją gwarantuje nabywcom. Faktura wystawiana przez wypożyczalnię zawiera elementy pozwalające zidentyfikować klienta, do dyspozycji którego postawiony został samochód zastępczy. W każdym przypadku istnieje zatem możliwość zidentyfikowania użytkownika samochodu zastępczego. Usługi, świadczone na rzecz producentów samochodów udzielających swoim klientom gwarancji, nie są zwolnione z VAT.