Tak orzekł WSA w Poznaniu 8 listopada 2011 (I SA/Po 595/11).
Spółka planuje założyć spółkę kapitałową na Cyprze i objąć w niej 100 proc. udziałów w zamian za wkład niepieniężny. Wartość aportu (znaków towarowych) została określona według wartości rynkowej na dzień wniesienia tego wkładu do spółki cypryjskiej. W zamian za wniesiony aport spółka otrzyma udziały o wartości nominalnej niższej niż wartość rynkowa przedmiotu aportu. W konsekwencji wystąpi nadwyżka wartości aportu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów. Spółka nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej na Cyprze przez położony tam zakład.
We wniosku o interpretację przepisów pytała, czy w takiej sytuacji przychodem z tytułu wniesienia wkładu będzie jedynie wartość nominalna objętych udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT także wtedy, gdy wartość nominalna będzie niższa niż wartość rynkowa przedmiotu wkładu. Zdaniem spółki będzie ona zobowiązana do rozpoznania przychodu w wysokości nominalnej wartości udziałów w spółce cypryjskiej w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT i nie będzie możliwe ustalenie jej przychodów w innej wysokości.
W ocenie organu zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 1 ustawy o CIT, który mówi, że jeżeli cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.
Sąd uchylił interpretację. Jego zdaniem art. 14 ust. 1 – 3 nie ma tu zastosowania, a stanowisko spółki jest zgodne z dotychczasowym orzecznictwem.