To korzystne dla podatników stanowisko potwierdził NSA w dwóch sprawach dotyczących działek wydzielonych z gospodarstw rolnych (sygnatury akt I FSK 1695/11 i I FSK 1732/11).
W obu chodziło o interpretacje. Pierwsza dotyczyła sprzedaży działek wyodrębnionych z gospodarstwa rolnego przez rolnika ryczałtowca. Druga – sprzedaży przez osobę, która nie była rolnikiem. W obu sprzedaż działek miała związek ze zmianą w planie zagospodarowania przestrzennego i przeznaczeniem gruntu pod zabudowę mieszkalno-usługową.
We wnioskach o interpretacje właściciele uznawali, że zbycie działek nie podlegało VAT, bo była to wyprzedaż części majątku osobistego. Fiskus był innego zdania.
Obie interpretacje zostały zaskarżone. Jednemu podatnikowi WSA w Warszawie przyznał rację, a skargę drugiego oddalił. Obie sprawy ostatecznie trafiły do NSA. Korzystny dla jednego z podatników wyrok zaskarżył fiskus, a orzeczenie potwierdzające stanowisko organu podatkowego – drugi podatnik. Składy orzekające w obu sprawach niezależnie od siebie postanowiły skierować pytania wstępne do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeden zapytał, czy osoba fizyczna, która prowadziła działalność rolniczą, ale ze względu na zmianę planów zagospodarowania zakończyła ją, przekwalifikowała grunt, podzieliła go, a potem sprzedała, jest z tego tytułu podatnikiem VAT. Drugi zaś, czy rolnika ryczałtowego, który sprzedaje działki służące wcześniej działalności rolniczej, a teraz przeznaczone w planie pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, należy uznać za podatnika VAT rozliczającego zbycie na zasadach ogólnych.
Polski ustawodawca nie implementował prawidłowo dyrektywy