Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 1250/10)
wydał orzeczenie korzystne dla wszystkich, którzy występują o indywidualne interpretacje prawa podatkowego. Uchylił mianowicie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, który odmówił skarżącemu prawa do ponownego złożenia wniosku w takim samym stanie prawnym i faktycznym.
O interpretację przepisów podatkowych wystąpiła jedna z izb rolniczych. Zapytała o możliwość stosowania zwolnienia z opodatkowania otrzymanych przez członków jej organów diet oraz kwot stanowiących zwrot kosztów. W ocenie izby tak, co potwierdza wyrok NSA wydany w analogicznej sprawie dotyczącej członków innej izby rolniczej.
Pierwszy wniosek
Fiskus nie podzielił stanowiska wnioskodawcy. Wyjaśnił, że zwolnienie nie ma zastosowania do należności otrzymywanych przez członków walnego zgromadzenia izby rolniczej oraz członków zarządu i komisji z tytułu pełnienia funkcji w tych organach, które mają charakter stanowiący.
Izba zaskarżyła interpretację do sądu. W skardze podkreślała, że zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje wszystkie osoby pełniące jakiekolwiek funkcje i działające w organizacjach społecznych niezależnie od formy prawnej organizacji. Twierdzenie to jest zgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Ponadto zdaniem skarżącej organ podatkowy ma obowiązek uwzględnić korzystne dla izb rolniczych stanowisko wyrażone w wydanych już wyrokach sądów administracyjnych. W przeciwnym razie powstaje sytuacja, w której dla każdej z 16 izb rolniczych w kwestiach podatkowych obowiązują inne interpretacje.