Dwukrotnie awizowane pismo sąd uzna za doręczone

W razie braku możliwości doręczenia pisma składa się je w placówce pocztowej. O możliwości jego odebrania adresata zawiadamia się dwukrotnie. Jeśli nie odbierze pisma w terminie, przyjmuje się, że zostało doręczone

Aktualizacja: 31.03.2010 04:20 Publikacja: 31.03.2010 03:00

Dwukrotnie awizowane pismo sąd uzna za doręczone

Foto: ROL

[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 marca 2010 r., (I SA/Wa 1809/09). [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Do wojewódzkiego sądu administracyjnego wpłynęła skarga na decyzję ministra spraw wewnętrznych i administracji w przedmiocie umorzenia postępowania.

Zarządzeniem przewodniczącego wydziału WSA wezwano stronę skarżącą do usunięcia braków formalnych przez nadesłanie trzech odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem – w terminie siedmiu dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Jak wynika z adnotacji placówki pocztowej, przesyłki tej nie doręczono, gdyż biuro było zamknięte (adnotacje na kopercie). Placówka pocztowa dwukrotnie bezskutecznie zawiadamiała stronę skarżącą o możliwości odbioru przesyłki w urzędzie pocztowym w terminie kolejnych siedmiu dni, licząc od dnia następnego po dniu pozostawienia zawiadomienia u adresata, po czym zwróciła nieodebraną przesyłkę sądowi.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C431E3B4F0005B38CA300DF8E5B4B900?id=166935]ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm.)[/link] sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.

Odnosząc się do kwestii terminu, w jakim należało uzupełnić braki formalne skargi, wskazać należy, że zgodnie z art. 73 § 1 i 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w art. 65 – 72 (w tym do rąk własnych adresata) pismo składa się na okres 14 dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia.

Zawiadomienie to umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, jeśli jest to możliwe. Natomiast w przypadku niepodjęcia pisma we wspomnianym terminie pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy (art. 73 ust. 3 ustawy).

Wówczas, zgodnie z art. 73 § 4 ustawy, doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1.

Ponieważ strona skarżąca nie uzupełniła braków formalnych skargi w wyznaczonym terminie, sąd odrzucił skargę.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku