Rządowy projekt takiej nowelizacji znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
NSA podkreślił natomiast skutki, jakie dla środowisk twórczych oraz dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wywołuje nieusunięta do dziś luka prawna.
W wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego Komisja Prawa Autorskiego oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego utracili prawo zatwierdzania tabel stawek wynagrodzeń autorskich przedstawianych przez organizacje zbiorowego zarządzania. Ponieważ odbywało się to bez udziału wydawców i nadawców, Trybunał uznał art. 108 ust. 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181883]ustawy o prawie autorskim[/link] za niezgodny z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77990]konstytucją[/link]. 1 września 2006 r. utracił on moc.
– W rezultacie – mówi Joanna Wiśniewska, radca prawny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – powstała luka prawna dotkliwa dla środowisk twórczych. Organizacje zbiorowego zarządzania nie dysponują dziś żadnymi tabelami (z wyjątkiem kilku, które zostały zatwierdzone jeszcze przed wyrokiem TK) określającymi minimalne stawki wynagrodzeń dla twórców. Istnieją tylko tabele wewnętrzne, ustalane przez te organizacje. Nie mają one jednak waloru określanego przez art. 109 prawa autorskiego, który stanowi, że jeśli umowy są mniej korzystne dla twórców niż stawki w tabelach, ich miejsce zajmują stawki z tabel. Nie wiadomo także, jak załatwiać sprawy niezakończone.
ZAiKS jeszcze w 2000 r. złożył do Komisji Prawa Autorskiego wniosek o zatwierdzenie tabeli stawek za radiowe i telewizyjne nadanie utworów oraz reemisje w sieciach kablowych. Komisja zatwierdziła je w 2001 r., ale na skutek odwołań oraz skarg do sądu organizacji nadawców postępowania zakończyły się dopiero w 2007 r. Z kolei odwołanie Związku TV Kablowych w Łodzi pozostało nierozpoznane, blokując stowarzyszeniu ZAiKS zatwierdzoną tabelę.