Reklama
Rozwiń

Można odliczyć VAT od ciężarówki dla prezesa

Jeśli urząd chce zakwestionować wydatki na auto, musi wykazać, że nie było ono używane w firmie

Publikacja: 21.04.2009 07:36

Można odliczyć VAT od ciężarówki dla prezesa

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Tak wynika z orzeczenia[b] Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku(sygn. I SA/Bk 589/08)[/b].

Spór z fiskusem dotyczył samochodu ciężarowego używanego przez spółkę na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Urząd uznał, że nie można odliczyć VAT z faktur wystawionych przez leasingodawcę. Pojazd nie był bowiem wykorzystywany na potrzeby spółki. Przedstawiła ona wprawdzie trasy przejazdów, ale nie potrafiła udowodnić, jaki cel miały te podróże. Informacje od spółki nie pokrywały się również z danymi dotyczącymi dat wyjazdów poza terytorium Polski uzyskanymi od Straży Granicznej.

Wątpliwości fiskusa wzbudziły również paragony na benzynę przedstawione dopiero w końcowym etapie postępowania podatkowego. Jego zdaniem samochód był wykorzystywany na osobiste potrzeby prezesa spółki, a świadczy o tym fakt, że płacił on za paliwo z własnej kieszeni. Zdarzało się też, że podróżował razem z dziećmi, co wskazuje na prywatny cel wyjazdu.

Te argumenty nie przekonały WSA, który w wyroku z 1 kwietnia 2009 r. stanął po stronie spółki. Podkreślił, że urząd niedokładnie wyjaśnił stan faktyczny sprawy. Jego zdaniem organy podatkowe tylko wtedy mogą zakwestionować odliczenie VAT, kiedy wykażą, że samochód nie był w ogóle wykorzystywany w działalności.

To, że spółka nie ujmowała w ewidencji księgowej wydatków na eksploatację pojazdu, nie oznacza, iż nie był używany na jej potrzeby. Nie przesądza tego też wykazanie, że podróżowały nim osoby niezwiązane z firmą.

[b]WSA powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-97/90, zgodnie z którym można odliczyć VAT naliczony przy nabyciu towarów, nawet jeśli są one wykorzystywane w działalności gospodarczej w “bardzo niewielkim zakresie”[/b].

Białostocki sąd uznał też, że fiskus naruszył zasadę neutralności podatku VAT. Zakwestionował bowiem prawo do odliczenia, nie podważając skutecznie tego, że samochód był faktycznie używany na potrzeby firmy. Organy podatkowe nie udowodniły, że wydatki były ponoszone wyłącznie na osobiste cele prezesa spółki.

Niedopełnienie obowiązku zgromadzenia pełnego materiału dowodowego jest zaś wadą postępowania, która uzasadnia uchylenie decyzji. Fiskus nie może bowiem opierać się na domniemaniach, musi dokładnie ustalić okoliczności stanu faktycznego.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono