Po likwidacji możliwości ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powstało roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Potwierdził to [b]Sąd Najwyższy swym wyrokiem[/b] [b](sygn. V CSK 65/09)[/b]. W sprawie chodzi o lokal użytkowy o pow. prawie 600 mkw. w budynku spółdzielni mieszkaniowej wybudowanym pod koniec lat 80. Edward M., najemca, zawarł w 1995 r. umowę ze spółdzielnią, w której ta zobowiązała się, że po uiszczeniu w ratach wkładu budowlanego w kwocie 173 tys. zł przyjmie go na członka i ustanowi na jego rzecz spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu.
[srodtytul]Niefortunne cofnięcie powództwa[/srodtytul]
W czerwcu 1999 r. w trakcie lustracji spółdzielni zakwestionowano dopuszczalność takiej umowy ze względu m.in. na jej nieekwiwalentność (koszt budowy spornego lokalu wynosił na 1999 r. ok. 300 tys. zł, a wartość lokum ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego na 2003 r. – 600 tys. zł). Spółdzielnia wystąpiła do sądu o stwierdzenie nieważności tej umowy, ale żądanie to zostało w 2003 r. ostatecznie oddalone.
Edward M. w marcu 2003 r. uiścił ostatnią ratę wkładu i złożył deklarację członkowską. Po odmowie wystąpił do sądu przeciwko spółdzielni o przyjęcie w poczet członków i przyznanie spółdzielczego prawa do lokalu. Tak się jednak stało, że cofnął powództwo w części dotyczącej pierwszego żądania. Zapadł korzystny dla niego wyrok. Wyrokiem z 28 kwietnia 2006 r. [b](sygn. V CSK 42/06)[/b] Sąd Najwyższy uchylił go. Powodem był wzgląd na obowiązujący wówczas art. 171 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w świetle którego ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu przez spółdzielnię na podstawie umowy możliwe jest tylko na rzecz jej członka. Skoro więc Edward M. cofnął powództwo o przyznanie członkostwa, a lokal, o który się ubiega, nie był na rynku wtórnym, przydzielenie mu tego lokalu nie było możliwe (nie musiała i nie musi mieć członkostwa osoba, która nabywa takie prawo już istniejące). Sprawa ta zakończyła się ostatecznie przegraną Edwarda M.
[srodtytul]Kolejne dwie sprawy w sądzie[/srodtytul]