Uchwała tej treści została podjęta przez skład siedmiu sędziów[b] Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II GPS 2/09) [/b]na wniosek jego prezesa.
Posiadacz zezwolenia może więc występować o zmianę lokalizacji punktów, w których mają stanąć jednoręcy bandyci. Może ją jednak również zmienić minister finansów, jeżeli uzna to za konieczne ze względu np. na interes społeczny.
Zastosowanie znajduje tu bowiem art. 155 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2BA0987F7543179E877DA072851C8EAC?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] – stwierdził NSA. Przepis ten przewiduje, że decyzja ostateczna może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, jeżeli nie sprzeciwiają się temu przepisy szczególne i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
Dotychczasowe wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – który rozpatruje takie sprawy w I instancji – oraz NSA były jednak rozbieżne. W części orzeczeń uznawano, że zezwolenie na grę na automatach o niskich wygranych upoważnia do prowadzenia ich wyłącznie w konkretnych punktach, na które zostało wydane. Art. 155 k.p.a. nie ma więc zastosowania.
Zwolennicy przeciwnej tezy argumentowali, że zgodnie z art. 37 ustawy o grach i zakładach wzajemnych zezwolenie udzielane jest na określoną liczbę punktów gier, które muszą spełniać określone wymogi. Jeżeli zamiast dotychczasowego lokalu zostanie wskazany inny spełniający warunki, nie ma przeszkód do dokonania zmiany.