Odmówił tego szef Służby Wywiadu Wojskowego, a [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. II SA/Wa 1150/09)[/b] oddalił skargę fundacji.
[b]Informacje o charakterze niejawnym nie mogą być udostępniane w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej[/b] – stwierdził sąd.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do szefa Służby Wywiadu Wojskowego o udostępnienie pełnych polskich i angielskich tytułów wszystkich tajnych porozumień o współpracy pomiędzy służbami specjalnymi Stanów Zjednoczonych (w szczególności CIA) a polskimi służbami specjalnymi.
– Fundacja zwróciła się o to w związku z zarzutami raportu szwajcarskiego senatora Dicka Marty'ego dla Rady Europy, że na terenie Polski istniały tajne więzienia CIA, a agenci służb wywiadowczych współpracowali w przewożeniu i przekazywaniu osób podejrzanych o terroryzm. Polskie władze przez cały czas konsekwentnie temu zaprzeczają, a Radzie Europy nie udało się uzyskać żadnych szczegółów. W raporcie jest jednak mowa o ewentualnych tajnych porozumieniach służb – przypominała podczas rozprawy Dorota Pudzianowska reprezentująca fundację.
– Rzeczpospolita Polska zawarła kilkadziesiąt umów międzynarodowych określających specjalne formy współpracy transgranicznej w związku z narastającą falą przestępstw o charakterze terrorystycznym. Przewidują one możliwość zawierania porozumień wykonawczych przez służby specjalne. Ustalane są w nich szczegóły techniczne, np. sposób łączności, punkty kontaktowe, działania funkcjonariuszy jednego państwa na terenie innego itp. Specyfika działalności służb, zwłaszcza wywiadu wojskowego, powoduje, że takie ewentualne porozumienia, w których nawet sam tytuł może stanowić przekaz informacji, mają charakter niejawny i są objęte tajemnicą państwową – wyjaśniał w sądzie radca prawny Jacek Derlacki, pełnomocnik szefa Służby Wywiadu Wojskowego.