Aby wznowić postępowanie, sąd musi mieć powód

Samo sformułowanie podstaw wznowienia w sposób odpowiadający przepisom ustawy nie oznacza jeszcze oparcia skargi na ustawowej podstawie, jeżeli z uzasadnienia wynika, że podnoszona podstawa nie zachodzi

Aktualizacja: 22.04.2010 03:35 Publikacja: 22.04.2010 03:00

Aby wznowić postępowanie, sąd musi mieć powód

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 12 marca 2010 r., II SA/Wa 1293/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

J.J. zażądał wznowienia postępowania oddalającego jego skargę na decyzję ministra obrony narodowej w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. Twierdził, że wykrył środek dowodowy mogący mieć wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy, z którego nie mógł skorzystać w poprzednim postępowaniu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że [b]można żądać wznowienia postępowania z powodu nieważności:[/b]

- jeżeli w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona albo jeżeli orzekał sędzia wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocnieniem się orzeczenia nie mogła się domagać wyłączenia lub,

- jeżeli strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana lub jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania.

Ponadto można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=750DA9AA6A9D871BFDD2C15C51E1CFAB?n=1&id=71646&wid=192618]konstytucją[/link], umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie, a także gdy orzeczenie zostało oparte na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym lub orzeczenie zostało uzyskane w wyniku przestępstwa.

Można również żądać wznowienia postępowania [b]w razie późniejszego wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy[/b], a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu, oraz w razie późniejszego wykrycia prawomocnego orzeczenia dotyczącego tej samej sprawy.

[b]Instytucja wznowienia postępowania jest nadzwyczajnym środkiem prawnym skierowanym przeciwko prawomocnemu orzeczeniu. Powoduje to, że wznowienie postępowania może nastąpić jedynie z powodów ściśle określonych w ustawie, a skarga powinna zawierać wyraźne wskazanie podstawy wznowienia i jej uzasadnienie.[/b]

Podnoszone przez J.J. w skardze o wznowienie okoliczności nie stanowią podstaw wznowienia postępowania. Samo bowiem sformułowanie ustawowej podstawy wznowienia postępowania nie oznacza, że skarga na takiej podstawie się opiera.

Oceniając, czy złożona skarga opiera się na ustawowej podstawie wznowienia, należy wziąć pod uwagę , czy powołana w skardze podstawa wznowienia ma w danej sprawie charakter rzeczywisty.

Brak ustawowych podstaw wznowienia wynika nie tylko z braku przytoczenia określonego przepisu, ale również z braku okoliczności pozwalających na ustalenie, że w konkretnej sprawie określona podstawa wznowienia postępowania istnieje. Jeżeli już z samego uzasadnienia skargi wynika, że podnoszona podstawa wznowienia postępowania nie zachodzi, taka skarga, jako nieoparta na ustawowej podstawie wznowienia, podlega odrzuceniu.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 12 marca 2010 r., II SA/Wa 1293/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku