[b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 1069/09)[/b] oddalił skargę kasacyjną firmy na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.
WSA uchylił decyzje odmawiające spadkobiercom byłej właścicielki zwrotu działki wywłaszczonej w 1985 r. na niezrealizowaną bazę zajezdni autobusowej MPK w Krakowie.
Spadkobiercy wystąpili w 2000 r. o zwrot nieruchomości, ponieważ stała się zbędna na cel wywłaszczenia.
Prezydent Krakowa odmówił, wojewoda małopolski utrzymał decyzję w mocy. Działki nie można zwrócić – stwierdzili – ponieważ po przejęciu jej przez miasto, została połączona z innymi gruntami i obecnie wchodzi w skład trzech odrębnych działek. Miasto Kraków wniosło je aportem do spółki Małopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza MAGRO S.A. Jeżeli Skarb Państwa lub gmina nie jest właścicielem nieruchomości, nie może jej odebrać aktualnemu właścicielowi i wydać decyzji o zwrocie. Możliwe to jest tylko wtedy, gdy na przeszkodzie nie stoi jej stan prawny.
Robert K., jeden ze spadkobierców b. właścicieli, zaskarżył te decyzje do WSA w Krakowie. Z umowy z 1997 r., na mocy której gmina Kraków przekazała MAGRO S.A. wywłaszczoną nieruchomość, wynika, że przedstawiciele gminy wiedzieli o toczącym się postępowaniu o zwrot nieruchomości i zobowiązali się do zaspokojenia ewentualnych roszczeń osób trzecich. Bezskutecznie jednak spadkobiercy proponowali wypłatę odszkodowania w wysokości różnicy pomiędzy obecną wartością nieruchomości, a wysokością odszkodowania wypłaconego poprzednim właścicielom.