[b]Tak orzekł NSA 26 sierpnia 2010 r. (I FSK 1323/09).[/b]
Spółka prowadząca działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług turystyki we wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytała, czy na podstawie art. 119 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] przy ustalaniu podstawy opodatkowania w postaci marży powinna uwzględniać kwoty marż ujemnych.
Jej zdaniem tak. Organ podatkowy nie zgodził się z tym, twierdząc, że opodatkowaniem turystyki rządzą inne niż ogólne reguły, nie jest więc dopuszczalne sumowanie marż ujemnych i dodatnich. WSA przyznał rację spółce.
Stwierdził, że ma ona możliwość uwzględnienia w rozliczeniu za dany okres również ujemnej kwoty marży uzyskanej w związku z organizacją i sprzedażą usługi turystycznej. Takie rozstrzygnięcie jest zgodne z zasadą neutralności VAT. NSA rozpatrując skargę kasacyjną, stwierdził, że z wykładni językowej skarżonego przepisu nie sposób wywieść ograniczeń, jakie chciałby widzieć organ podatkowy, a więc zakazu kumulowania marż.
Również wykładnia systemowa nie dostarcza, zdaniem składu orzekającego, argumentów za innym stanowiskiem. NSA podkreślił także, że w świetle przepisów unijnych wykładnia zastosowana przez WSA była prawidłowa. Aby uznać kumulację marż za niedopuszczalną, takie ograniczenie musiałoby wprost wynikać z przepisów prawa. Wobec braku takiego zakazu należy uznać, że jest możliwe sumowanie marż, a co za tym idzie wliczanie marż ujemnych do podstawy opodatkowania.