[b]Tak orzekł WSA w Krakowie 14 września 2010 r. (I SA/ Kr 997/10).[/b]
Spółka planowała zawrzeć ze swoim kontrahentem dwie umowy, których przedmiotem miała być dostawa estrów. Każda z umów miała obejmować pierwsze dziewięć miesięcy roku kalendarzowego. W ramach umów spółka miała zobowiązać się do dostarczenia określonej ilości towarów.
Dostawy miały być wykonywane w każdym z miesięcy obowiązywania umowy, ale ilość towarów i termin ich dostarczenia miały być każdorazowo określone przez kontrahenta. We wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów spółka pytała, czy sprzedaż towarów, odbywająca się w miesięcznych okresach rozliczeniowych na wskazanych warunkach, spełniać będzie kryterium sprzedaży o charakterze ciągłym, przez co spółka będzie mogła dokumentować ją jedną fakturą VAT obejmującą dostawy towarów zrealizowane w danym miesiącu (zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 4 i § 9 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r., regulującymi zasady fakturowania).
Organ podatkowy uznał, że sprzedaż prowadzona na tych warunkach nie jest sprzedażą o charakterze ciągłym. Jego zdaniem za sprzedaż o charakterze ciągłym należy uznać wyłącznie sprzedaż odbywającą się bezustannie, stale, bez przerwy.
Ponadto w zobowiązaniu ciągłym nie da się wyróżnić powtarzających się odrębnych czynności. WSA podzielił to stanowisko, wskazując przy tym, że sprzedaż o charakterze ciągłym powinna być rozumiana jako zobowiązanie ciągłe w rozumieniu prawa cywilnego.