Elżbieta W. domagała się od burmistrza Lubartowa przekazania kserokopii opinii prawnej dotyczącej przeprowadzenia referendum w sprawie zagospodarowania miejscowego placu im. Józefa Piłsudskiego. Opinia dotyczyła kwestii związanych z uznaniem za nieważne głosów poparcia pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Burmistrz odmówił, uzasadniając, że opinia nie jest informacją publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2AAA440A57E873EB60D23F189F6C3DCE?id=162786]ustawy o dostępnie do informacji publicznej[/link] i nie podlega udostępnieniu. Zdaniem burmistrza o zakwalifikowaniu opinii prawnej do dokumentów podlegających udostępnieniu w trybie ustawy o informacji publicznej decyduje cel, w jakim została sporządzona. Dostęp do informacji publicznej obejmuje prawo żądania udzielenia informacji o faktach i stanach istniejących w chwili jej udzielania, nie zaś o zamiarach podejmowania określonych działań. Ponadto treść opinii oraz podjęte na jej podstawie decyzje były znane Elżbiecie W., bo uczestniczyła w pracach komisji ds. referendum jako obserwator.
[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (II SAB/Lu44/10)[/b], rozpoznając skargę na bezczynność burmistrza, stwierdził, że opinia prawna sporządzona dla potrzeb załatwienia konkretnej sprawy czy spraw, jako dokument wewnętrzny służący załatwianiu spraw i wykonywaniu zadań organu, jest informacją publiczną. Dotyczy sfery faktów, została wytworzona w strukturze organizacyjnej organu, dotyczy jego działalności, dlatego stanowi zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy informację o sprawach publicznych. Sąd podkreślił , że obowiązek udostępnienia informacji publicznej powstaje jedynie wtedy, gdy nie została ona wcześniej udostępniona i nie funkcjonuje w publicznym obiegu, a zainteresowany nie może się z nią zapoznać inaczej, niż składając wniosek o jej udzielenie.
Nie można się więc domagać udzielenia informacji, którą zainteresowana osoba posiada. Takie żądanie nie zmierza bowiem do uzyskania informacji publicznej, lecz ewentualnie do potwierdzenia wiadomości znanych.
W tej sprawie Elżbieta W. zapoznała się z treścią opinii prawnej na zebraniu komisji weryfikującej wniosek o przeprowadzenie referendum, a potwierdziła to w uzasadnieniu skargi. Z tych względów burmistrz nie był zobowiązany do udostępnienia jej kserokopii owej opinii.