[b]Wczoraj (25 listopada 2010 r.) sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zajęli się wnioskiem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (K 27/09)[/b]. Gdy weszła ona w życie 1 stycznia 2009 r., ograniczyła liczbę uprawnionych do wcześniejszych emerytur z 1,2 mln pracowników do 270 tys.
[srodtytul]Odebrane uprawnienia [/srodtytul]
OPZZ zaskarżył do TK wykluczenie z kręgu uprawnionych do pomostówek części osób, które nadal wykonują pracę w warunkach wymagających bardzo dużego wysiłku fizycznego, są narażone na działanie czynników chemicznych, i kierowców samochodów ciężarowych.
– Nowa ustawa emerytalna zawierała przepisy zapowiadające wprowadzenie emerytur pomostowych. Były one jednak bardzo nieprecyzyjne, tak więc wiele osób, które po 1 stycznia 1999 r. zaczynały kariery zawodowe w szczególnie ciężkich czy odpowiedzialnych zawodach, mogły się spodziewać, że wypracują prawo do wcześniejszej emerytury lub nowej emerytury pomostowej – tłumaczył Andrzej Stębski, pełnomocnik OPZZ przed TK. [b]Po ograniczeniu uprawnień na początku 2009 r. z emerytur pomostowych skorzystało niewiele ponad 3 tys. osób.[/b] To znacznie mniej, niż zapowiadał rząd.
[srodtytul]Arbitralne decyzje[/srodtytul]