Zwolnienia dla dochodów strefowych muszą być interpretowane

Zakres zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej, uprawniającego do zwolnienia z CIT dochodów uzyskanych z tej działalności, musi być interpretowany ściśle

Aktualizacja: 14.04.2011 04:40 Publikacja: 14.04.2011 03:00

Red

Wszelkie zwolnienia z opodatkowania mają charakter wyjątków, a więc nie mogą być przedmiotem wykładni rozszerzającej.

Tak orzekł WSA w Krakowie 9 marca 2011 (I SA/Kr 2079/10).

Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie SSE, wskazanych na podstawie klasyfikacji PKWiU. W ramach tego zezwolenia produkuje i dystrybuuje gaz.

W związku ze specyfiką prowadzonej działalności (wymogi co do przechowywania i magazynowania gazu) świadczy również usługi pomocnicze polegające na wynajmowaniu kontrahentom odpowiednich zbiorników na gaz i świadczeniu usług montażowych i serwisowych tych zbiorników. We wniosku o interpretację przepisów pytała, czy dochód osiągnięty z takiej działalności dodatkowej – w części, w jakiej dotyczy produktów strefowych – korzysta ze zwolnienia z CIT.

Zdaniem spółki jest to działalność pomocnicza w stosunku do prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia i ściśle z nią związana. Bez wynajmu zbiorników nie jest możliwe efektywne prowadzenie działalności strefowej polegającej na produkcji i dystrybucji gazu. W konsekwencji dochody uzyskane z takiej działalności powinny korzystać ze zwolnienia w zakresie, w jakim dotyczą dystrybucji gazu wyprodukowanego na terenie SSE.

Organy podatkowe nie zgodziły się z tym, wskazując, że zwolnione z CIT są dochody uzyskane z działalności prowadzonej na terenie SSE w takim zakresie, jaki został wskazany w zezwoleniu.

Zezwolenie nie przewidywało prowadzenia działalności w zakresie udostępniania infrastruktury potrzebnej do korzystania z wytworzonego w SSE gazu, a więc nie można mówić o zwolnieniu z opodatkowania dochodów uzyskanych z tej działalności na takich samych zasadach, jakie zostały przewidziane dla dochodów z działalności strefowej.

WSA przychylił się do tego stanowiska. Wskazał, że w tej sytuacji mamy do czynienia ze szczególnym przepisem określającym zakres zwolnienia z CIT i należy go interpretować ściśle. Art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT wyraźnie i jednoznacznie wskazuje, że zwolnieniem objęte są jedynie dochody uzyskiwane z działalności prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia. W opinii sądu brak jest podstaw, aby odwoływać się do innych niż językowa wykładni tego przepisu.

Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentuje:

Izabela Staszewska-Kula, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie):

Obowiązujące przepisy wskazują, że ze zwolnienia korzystają „dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie właściwego zezwolenia”, o którym mowa w ustawie o SSE. Może budzić wątpliwości, co dokładnie oznacza ten zwrot.

Trzeba m.in. rozważyć, czy przez działalność strefową należy rozumieć tylko działalność wprost wskazaną w zezwoleniu (wówczas ze zwolnienia mogą korzystać jedynie dochody uzyskane ze sprzedaży produktów wytwarzanych na terenie strefy), czy także wszelka działalność o charakterze dodatkowym, pomocniczym (wówczas ze zwolnienia korzystałyby także dochody z tej działalności).

Przez działalność pomocniczą należałoby rozumieć pozostającą w ścisłym związku, będącą warunkiem efektywnego prowadzenia lub wynikiem podstawowego zakresu działalności podatnika.

WSA opowiedział się za ścisłą, literalną wykładnią przepisów i zakresu czynności wskazanych w zezwoleniu. Zdaniem sądu dochody z działalności pomocniczej, np. z tytułu odpłatnego oddania do używania składników majątkowych, nie są objęte zwolnieniem, choćby nawet działalność pomocnicza była niezbędna do prowadzenia podstawowej, wskazanej w zezwoleniu.

Taki pogląd dosyć często prezentują też organy podatkowe, odmawiając zwolnienia z opodatkowania np. dochodów uzyskanych ze sprzedaży odpadów, powstałych w związku z produkcją wyrobów strefowych, czy odsetek z tytułu lokat bankowych.

Uzasadniają, że czynności te są potencjalnie przedmiotem odrębnej działalności gospodarczej. Zdarzają się jednak pozytywne interpretacje, potwierdzające możliwość objęcia zwolnieniem dochodów uzyskanych z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Dla zakwalifikowania danego dochodu jako uzyskanego z działalności strefowej nie jest wymagane, aby dochód ten był uzyskany wyłącznie ze sprzedaży produktów wytworzonych na terenie strefy, wystarczy bowiem, aby był w sposób oczywisty (nierozerwalny) związany z tą działalnością lub był następstwem tej działalności. Niezbędne jest jednak, aby zakres podstawowej działalności był wskazany we właściwym zezwoleniu.

Mając na uwadze brak precyzyjnych przepisów i rozbieżności interpretacyjne, trudno zgodzić się ze stanowiskiem WSA. Takie podejście świadczyć może o niezrozumieniu charakteru działalności i narzuca na podatnika dodatkowe obowiązki sztucznego rozdzielania dochodów pozostających w nierozerwalnym i ścisłym związku z podstawową działalnością określoną w zezwoleniu. Wydaje się, że każda sprawa powinna być przedmiotem indywidualnej analizy z uwzględnieniem specyfiki prowadzonej działalności, branży.

Niestety, wyrok WSA może przyczynić się do ugruntowania restrykcyjnego stanowiska fiskusa. Podatnicy prowadzący działalność na terenie SSE powinni zatem szczegółowo przeanalizować i zweryfikować charakter uzyskiwanych dochodów uznawanych za zwolnione z CIT i dążyć do zabezpieczenia swojej pozycji podatkowej, np. uzyskując indywidualną interpretację.

Zobacz serwisy:

» Podatki i księgi » Specjalne strefy ekonomiczne

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo