Kierownik ośrodka pomocy społecznej, działając z upoważnienia burmistrza, odmówił Janinie S. przyznania zasiłku celowego na zakup żywności. Uzasadnił to tym, że kobieta prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z matką. Ponadto podczas wywiadu środowiskowego odmówiła ujawnienia dochodu matki.
Jako podstawę prawną wydania takiej właśnie decyzji kierownik ośrodka wskazał art. 11 ust. 2 oraz art. 107 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z pierwszym przepisem brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia. Drugi przepis normuje, że pracownik socjalny przeprowadzający rodzinny wywiad środowiskowy może się domagać od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym.
Decyzję organu utrzymało w mocy samorządowe kolegium odwoławcze, stwierdzając, że ustalenie dochodu matki wnioskodawczyni jest niezbędne do oceny sytuacji materialnej rodziny oraz ustalenia prawa do świadczeń z pomocy społecznej.
Janina S. w skardze do sądu podtrzymywała, że nie prowadzi gospodarstwa domowego z matką. Robienie zaś zakupów dla niej nie stanowi dowodu na to, ponieważ jest usługą grzecznościową. Ze względu na stan zdrowia matki Janina S. pomaga jej w codziennych czynnościach. Podnosiła też, że dochód matki jest jej osobistą sprawą i nie może jej zmusić do jego wyjawienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (wyrok z 17 marca 2011 r, sygnatura akt: II SA/Lu 871/10) uchylił decyzje obu organów, wytykając, że nienależycie rozpoznały sprawę.