Tak orzekł NSA 29 czerwca 2011 (II FSK 260/10).
Wskutek wcześniejszego zakończenia umowy najmu bank poniósł stratę z tytułu likwidacji inwestycji w obcym środku trwałym (wynajmowany lokal). We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytał, czy wartość tej straty jest kosztem uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT.
Zdaniem banku straty z tytułu likwidacji inwestycji w obcych środkach trwałych są kosztem podatkowym we wszystkich innych przypadkach niż wskazana wprost w treści art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT sytuacja, gdy środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.
Organ nie podzielił tego stanowiska. Stwierdził, że warunkiem zaliczenia do kosztów nieumorzonej wartości środka trwałego jest jego faktyczna likwidacja, np. w formie demontażu poniesionych nakładów. Rozwiązanie umowy czy wycofanie z ewidencji środka trwałego nie oznacza, że doszło do jego fizycznej likwidacji.
Sądy obu instancji przyznały rację bankowi. NSA w ustnym uzasadnieniu powołał się na argumenty wskazane w wyroku z 24 maja 2011 (II FSK 33/10), gdzie stwierdził, że skoro art. 16 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog wydatków, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych, a wśród nich nie wymienia strat powstałych w związku z nieumorzeniem w pełni środków trwałych zlikwidowanych z innych przyczyn aniżeli wymieniona w art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, oznacza to, że straty te są kosztem.