Tak orzekł NSA 28 października 2011 (I FSK 1671/10).
We wniosku o udzielenie interpretacji spółka wskazała, że przed dokonaniem dostawy w ramach eksportu otrzymuje zaliczkę, którą dokumentuje fakturą z wykazaną stawką 0 proc. VAT. W tym samym lub następnym miesiącu spółka wysyła towar do kontrahenta i w związku z tym wystawia fakturę ostateczną z zerową stawką.
Pytała, czy otrzymanie dokumentu SAD (lub komunikatu IE599) potwierdzającego eksport towarów w terminie późniejszym niż przewiduje to art. 41 ust. 7 lub art. 41 ust. 11 ustawy o VAT, ale przed upływem sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki na poczet eksportu, rodzi obowiązek korekty rozliczenia zaliczki i wykazania jej ze stawką 22 proc.
Zdaniem spółki należy rozliczyć różnicę wynikającą z faktury ostatecznej ze stawką 0 proc., pod warunkiem że przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc lub miesiąc następny otrzymała dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE. Jeśli spółka takiego dokumentu nie otrzyma we wskazanym czasie, będą miały zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru w kraju, ale tylko w stosunku do różnicy wynikającej z faktury ostatecznej.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Wskazał, że zaliczka na poczet eksportu nie może być rozpatrywana w oderwaniu od samej czynności eksportu. Spółka traci prawo do opodatkowania stawką 0 proc. otrzymanych wcześniej zaliczek na poczet eksportu i powinna skorygować deklarację, opodatkowując całość stawką krajową.