Tak uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny w odpowiedzi na pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygnatura akt: P 31/10).
Chodziło o małżeństwo, które wystąpiło o przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność (stoi na nim budynek biurowo-warsztatowy). Wniosek złożyli pod rządami ustawy z 4 września 1997 r. o przekształceniu w prawo własności prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym. Zanim jednak gmina go rozpatrzyła, zostały zmienione przepisy. Ustawę z 1997 r. zastąpiła inna, z 13 października 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Ta zaś pozbawiła właścicieli nieruchomości komercyjnych prawa do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Jej art. 8 mówi bowiem, że do spraw wszczętych przed jej wejściem w życie, a niezakończonych ostateczną decyzją stosuje się nowe uregulowania.
Raz przyznanego prawa do wykupu ustawodawca nie może zabrać
Gmina odmówiła przekształcenia, a sprawa ostatecznie trafiła do TK. Wczoraj nie zostawił on na ustawodawcy suchej nitki. Jego zdaniem art. 8 ustawy z 2005 r. to podręcznikowy przykład naruszenia konstytucyjnej zasady zaufania obywatela do państwa. Użytkownicy wieczyści, którzy spełnili warunki z ustawy z 1997 r., nabyli ekspektatywę prawa majątkowego, a art. 8 im ją zabrał. TK uznał, że ustawodawca nie miał żadnych ważnych powodów, by tak postąpić. Odmowa pozytywnego rozpoznania wniosku o przekształcenie we własność gruntu wraz z budynkiem biurowo-warsztatowym (prawidłowo złożonego do końca 2002 r.) jest niezgodna z konstytucją.
Po publikacji tego wyroku w Dzienniku Ustaw użytkownicy gruntów, na których stoją takie budynki, będą mieli miesiąc na złożenie wniosku o wznowienie postępowania.