To niekorzystne dla spółek stanowisko potwierdził 12 grudnia 2011 r. siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FPS 2/11). Sędziowie uznali, że wydatki na odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę zysku wspólnikom nie mają związku z przychodem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Uchwała została podjęta w konkretnej sprawie. We wniosku o interpretację spółka z o.o. wyjaśniła, że udziałowcy zamierzają podjąć uchwałę w sprawie podziału zysku. Wypłacenie dywidendy spowoduje jednak konieczność zaciągnięcia przez spółkę kredytu na ten cel.
Cel gospodarczy
Spółka zapytała, czy faktycznie zapłacone odsetki od kredytu przeznaczonego i wykorzystanego na wypłatę dywidendy oraz inne koszty z nim związane (tj. prowizja, opłaty manipulacyjne) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jej zdaniem tak, bo sfinansowanie wypłaty dywidendy z kredytu umożliwia zachowanie płynności finansowej, dysponowanie środkami umożliwiającymi finansowanie bieżącej działalności oraz pozwala na oszczędność na wydatkach związanych z nieterminową wypłatą zysku.
Fiskusa nie przekonały te argumenty. W jego ocenie wypłata dywidendy nie jest wydatkiem umożliwiającym powstanie źródła przychodu.
Nie jest też związana z utrzymaniem ani zabezpieczeniem źródła przychodów. Dywidenda nie jest kosztem podatkowym. Nie są nim także wydatki dotyczące kredytu zaciągniętego na jej wypłatę w postaci odsetek, prowizji, opłat manipulacyjnych.