Orbanowska alternatywa dla demokracji

Węgry (część 2) | Co nieco o liberalizmie

Aktualizacja: 04.11.2018 10:33 Publikacja: 03.11.2018 11:37

Orbanowska alternatywa dla demokracji

Foto: AFP

W kontekście uruchomienia art. 7 przeciw Węgrom warto przywołać postulat stworzenia nowego porządku politycznego przedstawiony w przemówieniu Victora Orbana w Siedmiogrodzie na Wolnym Uniwersytecie Letnim i Obozie Młodzieżowym w Tusnadfurdo (Baile Tusnad) w lipcu 2018 r.

Orban zapowiedział koniec antychrześcijańskiej liberalnej demokracji, jaką budowało w UE antywolnościowe i oligarchizujące się stopniowo pokolenie 1968 r. oraz koniec tworzenia przez nowe pokolenie antykomunistyczne, głównie Europy Środkowo-Wschodniej, nowej wizji Europy. Orban przeciwstawił liberalną demokrację chrześ- cijańskiej. Stwierdził, że Europa Środkowa jest obszarem odrębnym kulturowo od Zachodniej i próby narzucenia jej ideologii to przemoc sprzeczna z zasadami traktatowymi UE, do których kraje postkomunistyczne przystąpiły. Stąd konieczność i możliwość „budowy silnego, bezpiecznego obszaru gospodarczego i politycznego, czyli Europy Środkowej, by zająć równe i godne miejsce na kontynencie". Orban proponuje prawo każdego kraju Europy „do obrony swojej chrześcijańskiej kultury i odrzucenia ideologi wielokulturowości", prawo do chronienia „tradycyjnego modelu rodziny" i „swoich gałęzi gospodarki", prawo do „ochrony swoich granic i odrzucenia napływu imigrantow", wreszcie trzymanie się zasady „jeden naród–jeden głos". W imieniu Europy Środkowej Orban deklarował, że „istnieje życie poza globalizmem, nie jest on jedyną możliwą drogą".

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem