Lekarze i prawnicy często lubią podkreślać, jak wiele ich łączy. To prawda – są to zawody zaufania publicznego, w których istotny jest także obowiązek dochowania tajemnicy zawodowej. Ilekroć władza próbuje ją naruszyć, słychać z ich strony głos oburzenia: tajemnica nie jest dla nas, tylko dla naszych klientów, dla pacjentów.
Czytaj także:
Dostęp do wyniku testu na Covid może naruszać RODO
Wiele wskazuje, że pandemia koronawirusa zmieniła ten punkt widzenia, przynajmniej u niektórych. Okazuje się bowiem, że przygotowana dla lekarzy i pracowników medycznych rządowa aplikacja gabinet.gov.pl, która w pierwszej kolejności miała służyć do wystawiania e-recept, a także pozwalać na dostęp do indywidualnych kont pacjentów – by móc prześledzić historię ich chorób – teraz jest używana także do zlecania testów na koronawirusa. I nie ma w tym nic złego. Życie ludzi w pandemii przenosi się do świata cyfrowego. Problem w tym, że do informacji o wyniku testu dostęp ma każdy lekarz i wszyscy inni uprawnieni do korzystania z portalu – niezależnie od tego, czy kiedykolwiek wi-dzieli danego pacjenta. Wystarczy, że znają jego PESEL.
Ogólna zasada dotycząca ochrony prywatności mówi, że państwo może wiedzieć o obywatelu tylko tyle, ile musi. Cała sprawa sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy w dobie pandemii wiedza o wyniku testu każdego z nas należy do zakresu publicznego bezpieczeństwa zdrowotnego i musimy się pogodzić z tym, że dostęp do niej uzyska nie tylko lekarz, który ten test zlecił, czy też uznamy, że kolejny raz odarto nas z kolejnego elementu prywatności.