Wymiar zobowiązania w podatku dochodowym opiera się na relacji przychodów do kosztów. Powstanie przychodu zasadniczo wiąże się z ponoszeniem kosztów. Zależność i stosunek kosztów do przychodów wynika z rodzaju i charakteru przedmiotu obrotu gospodarczego. Rzeczą naturalną jest, że zobowiązany do świadczenia podatkowego dąży do optymalizacji jego wysokości, czemu w dużej mierze służą koszty.
Koszt podatkowy to z reguły wydatek pieniężny, który jest kosztem wtedy, gdy został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenie źródła przychodów i nie jest wymieniony w kategorii wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.
Samo poniesienie wydatku nie zawsze skutkuje powstaniem kosztu podatkowego. Dotyczy to odpisów amortyzacyjnych, które stają się kosztem pod warunkiem prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych. Obowiązek prowadzenia ewidencji ma charakter kategoryczny i niespełnienie tego warunku powoduje utratę prawa do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów. Nie ma przy tym znaczenia, że wydatek na zakup składnika majątku został poniesiony, a odpisy amortyzacyjne naliczane są zgodnie z zasadami amortyzacji.
Rzeczą niezwykle ważną jest też prawidłowe udokumentowanie kosztu zarówno pod względem formalnym, jak i rzeczywistym. Rzetelność (wiarygodność) dowodów księgowych ma kapitalne znaczenie dla oceny prawidłowości i poprawności prowadzonych ksiąg podatkowych, bowiem tylko rzetelnym, czyli prowadzonym zgodnie ze stanem rzeczywistym księgom przyznaje się szczególną moc dowodową. Dowody nierzetelne (nieprawdziwe) pod względem przedmiotowym i podmiotowym pozbawiają podatnika prawa do kosztu.
Udowadnia podatnik
Należy pamiętać, że ustawy podatkowe swym zakresem obejmują te zdarzenia gospodarcze, które pozostają przejrzyste pod względem treści dokonanych czynności i tylko takie wywołują określone skutki na gruncie tych ustaw. W związku z tym wszelkie czynności podmiotów na każdym etapie obrotu gospodarczego muszą być rzeczywiste i sprawdzalne.