Kiedy zastanawiano się, czy w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych znajdą się zapisy dotyczące opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych i komandytowych, tą samą ustawą (niejako w cieniu rewolucji) dokonano równie nieoczekiwanej, co niekorzystnej dla podatników zmiany w opodatkowaniu dochodów z umorzenia darowanych albo odziedziczonych akcji i udziałów. Nowe brzmienie art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało uchwalone w formie „technicznej" poprawki do nowelizacji, na krótko przed jej wejściem w życie, bez jakichkolwiek przepisów przejściowych.
Podatnik miał ?za dobrze
Dotychczasowa regulacja była korzystna dla podatników, którzy otrzymali akcje (udziały) w drodze spadku albo darowizny, ponieważ – w razie ich umorzenia (przymusowego albo tzw. automatycznego) – mieli prawo do „urealnienia" dla celów rozliczeń podatkowych wartości otrzymanych akcji (udziałów) do ich wartości rynkowej (według stanu na dzień spadku albo darowizny) i odliczenia jej od przychodów uzyskanych z umorzenia. Korzyści płynące z tej regulacji można zilustrować następującym przykładem:
W 2005 Inwestor X zainwestował w udziały spółki z o.o. 100 zł. Z upływem czasu rynkowa wartość jego inwestycji wzrosła ze 100 złotych do 1000 złotych. Inwestor X zmarł w 2013 r. i w związku z jego śmiercią doszło do przymusowego albo automatycznego umorzenia udziałów w spółce za wynagrodzeniem w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej udziałów. Spadkobierca Inwestora X nie zapłacił jednak podatku dochodowego z tytułu otrzymania spłaty umorzeniowej, ponieważ kwota spłaty nie przekroczyła rynkowej wartości odziedziczonych udziałów.
Zaglądając do kieszeni
Gdyby jednak Inwestor X dożył do Nowego Roku i umarł w 2014 r., to spadkobierca inwestora mógłby wyłączyć z podstawy opodatkowania tylko kwotę wydatków poniesionych przez inwestora na nabycie udziałów i w konsekwencji zapłaciłby 19 proc. podatku od 900 złotych, tj. od nadwyżki kwoty spłaty umorzeniowej od wydatków poniesionych przez Inwestora X na nabycie udziałów objętych umorzeniem.
Ta niekorzystna dla podatników zmiana została wprowadzona do ustawy nie w ramach rządowego projektu nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych (druk 1725 z 17 września 2013 r., który nie przewidywał żadnych zmian w tym zakresie), lecz na skutek poprawki, którą stała podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego przyjęła w toku prac nad poselskim projektem zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk sejmowy nr 1611).