Połączenie odwrotne to rzadko spotykany typ łączenia spółek. W pewnych przypadkach może ono jednak się okazać dla łączących się spółek korzystny.
Jednym ze sposobów łączenia spółek jest przejęcie, które polega na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę (spółkę przejmującą) w zamian za co spółka przejmująca wydaje udziały lub akcje wspólnikom spółki przejmowanej. W przypadku gdy łączenie przez przejęcie dotyczy spółek powiązanych kapitałowo, najczęściej spotykanym modelem jest sytuacja, w której spółka dominująca przejmuje swoją spółkę zależną.
Dużo rzadziej spotykany w praktyce jest natomiast przypadek, gdy to spółka dominująca zostaje przejęta przez spółkę zależną. Taki model połączenia spółek określany jest mianem połączenia odwrotnego.
Połączenie to może rodzić pewne problemy natury praktycznej. Przepisy kodeksu spółek handlowych nie opisują bowiem szczegółowo sposobu przeprowadzenia procedury takiego połączenia. Wśród przepisów dotyczących spółki z o.o. brak również odpowiednika art. 362 § 1 pkt 3) kodeksu spółek handlowych (pozwalającego spółce akcyjnej nabyć własne akcje w drodze sukcesji uniwersalnej), który wprost pozwalałby przejmującej spółce zależnej, będącej spółką ?z o.o., na nabycie własnych udziałów w wyniku takiego połączenia.
W pewnych przypadkach korzyści z wyboru połączenia odwrotnego mogą być jednak dla łączących się spółek ważniejsze, niż ewentualne trudności w jego przeprowadzeniu.