Rynek weryfikuje prawników, ale nie przesadzajmy

Ostatnio na łamach Rzeczpospolitej rozgorzała dyskusja o poziomie aplikacji prawniczych, jak również zasadności otwierania zawodów prawniczych - pisze Jacek Świeca, radca prawny.

Aktualizacja: 22.10.2014 20:48 Publikacja: 22.10.2014 19:40

Jacek Świeca

Jacek Świeca

Foto: ROL

Przyczynkiem do niej była publikacja redaktor Ewy Usowicz z dnia 30 września 2014 r. pt. „Prawników jak chińczyków". Pani Redaktor absolutnie słusznie zauważyła, że ilość osób kończących rokrocznie aplikację jest niezwykle duża, co przekłada się na problemy z pracą świeżo upieczonych radców prawnych i adwokatów. Absolutnie zgadzam się z Autorką, iż dostęp do zawodów prawniczych powinien być „otwarty", tj. dostępny w równym stopniu dla wszystkich.

Nie mogę zatem zgodzić się z repliką mec. Andrzeja Kalwasa, który, w artykule polemicznym z dnia 9 października 2014 r. pt. „Czy jest to w interesie publicznym" podważa zasadność „otwarcia" zawodów prawniczych przez ustawę „lex Gosiewski". Ustawa ta umożliwiła większości prawnikom możliwość zdobycia tytułu zawodowego, która to możliwość, nie wchodząc w szczegóły, była przed rzeczoną reformą, delikatnie mówiąc skutecznie uniemożliwiona. Autor błędnie również, w mojej ocenie, łączy „lex Gosiewski" z obecnie wdrażanymi ustawami deregulacyjnymi.

Zwracam uwagę, iż „lex Gosiewski" miała tylko i wyłącznie na celu udostępnienie do aplikacji i tytułów zawodowych każdemu na równych zasadach, co, również delikatnie rzecz ujmując, nie miało miejsca wcześniej.

Ustawy deregulacyjne zaś, i tutaj absolutnie z mec. Kalwasem się zgadzam, doprowadzić mogą niebawem do absurdu, tj. udostępnienia sal sądowych dla osób, które nie tylko nie są członkami samorządu zawodowego, ale przede wszystkim do wykonywania zawodu profesjonalnego pełnomocnika, nie są przygotowane.

Odnosząc się do dalszej części wywodu mec. Andrzeja Kalwasa, pragnę się nie zgodzić z twierdzeniem, jakoby samorządy pozbawione zostały uprawnień do kwalifikowania poszczególnych osób do wykonywania zawodu. Czemu zatem służą kolokwia i egzaminy przeprowadzane w trakcie aplikacji, organizowane wewnętrznie, jak nie przeprowadzaniu kwalifikacji, o której pisze Autor? Nie zgadzam się także z twierdzeniem, jakoby świeżo upieczonych adwokatów i radców prawnych oszukano. W warunkach gospodarki wolnorynkowej to właśnie rynek (nadzorowany jednak, co się nie zmieniło, przez samorząd radcowski i adwokacki) weryfikuje kto utrzyma się na nim, a kto powinien poszukać sobie innego zajęcia. Decydują kwestie indywidualne. Czy to ma być powód, aby ograniczyć dostęp do zawodu? Słusznie zauważa zatem redaktor Usowicz, że prawnik to piękny zawód, ale dla wytrwałych. Tej wytrwałości życzyć należy każdemu prawnikowi.

Autor jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w Kancelarii Prawnej Świeca i Wspólnicy sp.k.

Opinie Prawne
Łukasz Guza: Przedsiębiorcy niczym luddyści
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Lewicowy sen o krótszej pracy - czy rynek to wytrzyma
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Przepisy Apteka dla Aptekarza – estońskie nauki dla Polski
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne