Pytanie o konstytucyjność ustawy dezubekizacyjnej, mocą której wszystkim związanym z tajnymi służbami minionego reżimu obcięto uposażenia, zyskała już niezagrożoną pozycję lidera odroczeń. Żadna inna sprawa nie spadała z wokandy tyle razy co ona. I każe to zapytać o powody takiego obrotu rzeczy. Najchętniej takie, które nie okażą się wymówkami. To, że we wtorek znów nie będzie wyroku ogłoszono jeszcze w poniedziałek. I znów nie wiadomo dlaczego, przez co coraz powszechniejsze są podejrzenia, że Trybunał nie mogąc uzgodnić wyroku uznającego legalność kwestionowanych rozwiązań, unika ogłoszenia werdyktu o innej treści. Czy tak powinni robić sędziowie niezawiśli, wolni od presji zewnętrznej? Wątpię – nawet mimo solennych zapewnień sędzi Krystyny Pawłowicz o braku konfliktu między sędziami, która co i rusz daje odpór takim sugestiom, na przemian z twittami prezentującymi złote myśli różnych intelektualistów i podawaniem dalej relacji z prawicowych konferencji o „zderzeniu kultur".

Czytaj też: Odwołana rozprawa w Trybunale ws. RPO

Ustawiczne odraczanie decyzji w ważnych sprawach jedynie pogłębia stan niepewności prawnej, co dotyka wszystkich obywateli. Należy im się mądry wyrok, który pokaże coś więcej niż wolę suwerena, da oparcie sądom i innym organom i podejmie próbę odbudowy utraconego autorytetu. Unik jakim jest odroczenie nie przystoi organowi ze szczytu prawniczej hierarchii.

Sąd Najwyższy postanowił już nie czekać i sam rozstrzygnął sprawę esbeckich emerytur dając sądowi powszechnemu szansę na odblokowanie kolejki czekających na werdykt. Ale to niejedyne przypadki z ostatniego czasu gdy sprawy spadały z wokandy. We wtorek okazało się, że Trybunał nie rozpozna wniosku posłów PiS, którzy chcieliby uznania, że Rzecznik Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji nie może już pełnić tej funkcji, by Sejm, bez oglądania się na Senat, ustanowił pełniącego obowiązki rzecznika w nie wiadomo jak długo trwającym okresie przejściowym. Czy również szef NIK albo prezes NBP mógłby w przyszłości być potraktowany tak samo? Tego posłowie nie napisali, a Trybunał powinien zbadać.

Oficjalne uzasadnienie głosi, że sprawa RPO spadła z wokandy z powodu choroby sędziego. Życzymy zdrowia. Sędziom i całej instytucji Trybunału – tym bardziej, że jeszcze w tym tygodniu ma on rozpoznawać sprawę dotyczącą aborcji.

Lepszy odważny wyrok niż wątpliwe wymówki.