Reklama

Rozprawa w TK ws. przedłużonego urzędowania RPO odwołana z powodu choroby sędziego

Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się dzisiaj zgodnością z ustawą zasadniczą przepisów o przedłużeniu kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich do czasu objęcia urzędu przez następcę. Rozprawa miała się zacząć o godz. 13, ale została odwołana z powodu choroby jednego z sędziów.

Aktualizacja: 20.10.2020 09:53 Publikacja: 20.10.2020 09:32

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

dgk

Taką informację podało rano Radio ZET.

TK miał się dziś zająć wnioskiem posłów PiS, którzy zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją artykułu 3 ust. 6 ustawy o RPO, czyli odpowiedź na pytanie, czy Adam Bodnar może pełnić swoją funkcję aż do  czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika, którego wybiera Sejm w porozumieniu z Senatem. We wniosku do TK posłowie zwrócili uwagę, że kadencja zapisana w konstytucji powinna być zsynchronizowana z kadencją w ustawie, a konstytucja milczy o możliwości jej przedłużenia.

Reklama
Reklama

Sam Adam Bodnar uważa, że przepisy o Rzeczniku Praw Obywatelskich są konstytucyjne. Podobny pogląd wyraziły organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia prawnicze. 

Trybunał miał orzekać w tej sprawie w pięcioosobowym  składzie: Julia Przyłębska - przewodniczący, Stanisław Piotrowicz - sprawozdawca,  Justyn Piskorski,  Rafał Wojciechowski,  Wojciech Sych.

Przypomnijmy, że kadencja Adama Bodnara na stanowisku RPO formalnie zakończyła się 9 września. Ale obóz władzy nie ma jeszcze kandydata na jego następcę, który mógłby liczyć na poparcie nie tylko Sejmu, lecz także Senatu, a tam przewagę ma opozycja.  Jedynym jak dotychczas kandydatem jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz popierana przez 1050 organizacji społecznych, a także koła parlamentarne KO, Lewicę i PSL. Jednak sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniowała negatywnie jej kandydaturę. Dzisiaj w Sejmie ma się  odbyć głosowaniu nad kandydaturą Rudzińskiej-Bluszcz.

Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Pierwsze kroki w KSeF. Poradnik „Rzeczpospolitej” dla małych przedsiębiorców
Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Dostęp do KSeF nie taki prosty. Chcesz wejść - zapłać za komercyjny klucz
Prawo karne
Sąd zgodził się na tymczasowe aresztowanie Zbigniewa Ziobry. Będzie list gończy
Praca, Emerytury i renty
Za pracę zdalną z Tajlandii zapłacił posadą. Jest prawomocny wyrok
Prawo w Polsce
Ministerstwo przecina spór o medycynę estetyczną. Jest jednoznaczne stanowisko
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama