Aktualizacja: 17.06.2015 08:39 Publikacja: 17.06.2015 08:39
Tomasz Pietryga
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala
Od 1 lipca zmieniają się przepisy procedury karnej. Niedopuszczalne będzie badanie przez sąd dowodów zdobytych nielegalnie, tzw. owoców zatrutego drzewa. Oznacza to, że złodziej, który włamał się do domu i przypadkowo wszedł w posiadanie dowodu np. na poważną malwersację finansową, sam zostanie wprawdzie ukarany, ale uzyskany w ten sposób dowód na przestępstwo właściciela będzie miał już tylko wartość śmiecia.
Ustawodawca, który wprowadził ten przepis, pamięta zapewne traumę po posłance Beacie Sawickiej, która wzięła łapówkę, ale została w kontrowersyjnym wyroku uniewinniona. Leczenie traumy poszło jednak za daleko. Ustawodawca postawił na automatyzm, wrzucając wszystkie nielegalne dowody do jednego worka, stawiając szczelną tamę, „aby nigdy więcej Sawickiej...". Zabrakło mu jednak wyobraźni, gdyż teraz może dochodzić do sytuacji nie tylko absurdalnych (zamknięcia drogi do osądzenia poważnych przestępstw), ale wręcz niebezpiecznych dla wymiaru sprawiedliwości jako instytucji najwyższego zaufania.
Kwestia dopuszczenia pełnomocnika do przesłuchania świadka to naprawdę nie jest kwestia życia i śmierci. Jest nią za to rozprawienie się z problemem nadmiarowych interwencji policji, które od lat przynoszą krwawe żniwo. Tylko dlatego, że z rąk mundurowych nie giną znajomi polityków, nie jest to sprawa rangi państwowej?
Prokuratura w związku ze sprawą Barbary Skrzypek znalazła się w poważnym kryzysie wizerunkowym – lansowana narracja o niezależności i nowych standardach zaczęła się sypać.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Warto się w końcu zdecydować, czy niezależność prokuratury, o której tyle się mówi, ma istnieć tylko na panelowych prezentacjach i slajdach, czy też w rzeczywistości.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Działania „obronne” prezesa TK to reakcja bardzo stonowana. Mogła przecież przybrać postać działania ukierunkowanego na ściganie rzecznika generalnego TSUE za instytucjonalny zamach stanu.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Prezes TK Bogdan Święczkowski zareagował na raport Najwyższej Izby Kontroli ws. zakupu systemu Hermes przez Prokuraturę Krajową w czasie, gdy był jej szefem.
To, że prokurator może odmówić udziału w czynności pełnomocnika świadka, to wcale nie znaczy, że w sprawie Barbary Skrzypek zrobił dobrze – uważa Kazimierz Olejnik, prokurator w stanie spoczynku, b. zastępca prokuratora generalnego.
Prezydium NRA zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez podmiot prowadzący serwis Lexspace - serwis publikujący dane adwokatów bez ich zgody. Osobne zawiadomienia trafiły też do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Złoty nieznacznie tracił na wartości w środę. Prawdziwe rynkowe emocje wciąż jednak przed inwestorami.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka o udzielenie szczegółowych informacji na temat przebiegu tego przesłuchania Barbary Skrzypek.
Jan Krzysztof Ardanowski, były polityk PiS i minister rolnictwa w rządzie Zjednoczonej Prawicy w latach 2018-2020, usłyszał dwa prokuratorskie zarzuty.
Transpłciowość, szybkie rozwody, możliwość zaprzeczenia ojcostwa. To nie wątki z amerykańskiego serialu, tylko nasza polska rzeczywistość, także ta prawna.
Czy rodzic, który zostawia dziecko w oknie życia, popełnia przestępstwo?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas