Reklama
Rozwiń

Akcyza: mniej formalności i biurokracji

Od stycznia przyszłego roku zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Nowe przepisy są o tyle nietypowe, że zawierają regulacje prawie wyłącznie korzystne dla przedsiębiorców, bo zmniejszające ich obowiązki wobec fiskusa. Taka sytuacja zdarza się rzadko.

Publikacja: 07.09.2015 03:00

Julita Karaś-Gasparska

Julita Karaś-Gasparska

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Warto przy tym podkreślić, że nowelizacja uwzględnia część postulatów zawartych w „Białej księdze przepisów podatkowych" opracowanej i opublikowanej przez „Rzeczpospolitą" w czerwcu 2013 roku.

Jednym z takich zrealizowanych postulatów jest umożliwienie składowania w jednym składzie podatkowym zarówno towarów z zapłaconą akcyzą, jak i tych, od których jej jeszcze nie zapłacono. Taka zmiana pozwoli podatnikom zredukować ponoszone koszty. Obecnie bowiem towary te muszą być składowane w osobnych magazynach, co oczywiście wiąże się z – często niemałymi – wydatkami. Inna pozytywna zmiana to np. prawo do wybrania jednego urzędu celnego do rozliczeń przez tych przedsiębiorców, którzy mają zakłady produkcyjne lub składy podatkowe na terenie właściwości różnych urzędów.

Stawki podatku akcyzowego pozostaną wprawdzie na niezmienionym poziomie, ale za to zniknie wiele uciążliwych formalności i ograniczeń w prowadzeniu działalności. Zlikwidowane będą druki INF, a większość ewidencji będzie zastąpiona dokumentacją prowadzoną na podstawie innych przepisów podatkowych bądź rachunkowych.

O zmianach w akcyzie piszemy w tekście Co się zmieni w obowiązkach raportowych i ewidencjach i jest to pierwszy artykuł z cyklu, który będzie się ukazywał w czterech kolejnych numerach tygodnika.

Żeby jednak nie było zbyt różowo, to przedsiębiorcy już niedługo będą płacić nową opłatę. Chodzi o opłatę reklamową, którą trzeba będzie uiszczać od szyldów, bannerów, tablic i urządzeń reklamowych Przedsiębiorca zapłaci gminie za banner na swoim ogrodzeniu.

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców