Aktualizacja: 12.12.2024 10:26 Publikacja: 12.06.2023 13:14
Kopalnia Turów
Foto: PAP, Radek Petrasek
Gdyby WSA zajrzał do wyszukiwarki TSUE…
…. to nie wydałby postanowienia o natychmiastowym wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie co do meritum stanowi kopię postanowienia wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości (z 21 maja 2021 r., ‑121/21 R) wydanego z naruszeniem przede wszystkim traktatowej zasady suwerenności energetycznej państw członkowskich. Tej zasady w ogóle nie wzięła pod uwagę wiceprezes TS i teraz tak też postąpił WSA. Na postanowienie WSA przysługuje zażalenie do sądu wyższej instancji (NSA). Na postanowienie wiceprezes TS przysługiwało jedynie odwołanie do tejże wiceprezes.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Od ponad roku regiony węglowe z powodzeniem korzystają z unijnych funduszy na rozwój po węglu. Dlaczego polski rząd chce je pozostawić bez pieniędzy po 2027 roku? – pyta ekspertka.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Grupa PGE) do której należy Kompleks Energetyczny Turów, złożyła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zapadł 13 marca 2024 r. w sprawie Kopalni Turów.
Komisja Europejska mogła zgodnie z prawem potrącić kwoty należne z tytułu okresowej kary pieniężnej z wierzytelnościami Polski wobec Unii. Taki wyrok zapadł w sprawie kopalni Turów.
PGE GiEK będzie skarżyć do NSA decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie uchylenia decyzji środowiskowej dla kopalni Turów - poinformował w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) określającą środowiskowe uwarunkowania dalszej eksploatacji złoża węgla brunatnego w Turowie.
Komisja Europejska obawia się konfliktów między krajami Wspólnoty z powodu jednego surowca, którego niedobór już dotknął blisko 40 procent krajów unijnych. O co tu chodzi? O wodę. A bez niej nie ma życia na Ziemi.
Na 13 marca - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przełożył ogłoszenie wyroku ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dotyczącej wydobycia węgla w kopalni Turów. Wyrok miał być ogłoszony w środę, ale uniemożliwiło to zwolnienie lekarskie jednej z sędzi ze składu orzekającego.
Władze warszawskiego sądu administracyjnego zarzucają KRS ingerencję w niezawisłość sędziowską. Chodzi o decyzję środowiskową dla kopalni w Turowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas