Marek Domagalski: Prawotwórcze sądy

Złudzeniem jest, że sądy tylko rozstrzygają spory na podstawie klarownego prawa, a same go nie tworzą. Wypełnianie luk prawnych, usuwanie rozbieżności w orzecznictwie, które do pewnego stopnia jest twórcze – w tych zadaniach ustawodawca sądów nie zastąpi, zwłaszcza Sądu Najwyższego. Warto o tym pamiętać w przeddzień istotnych zmian w SN.

Aktualizacja: 08.04.2018 15:09 Publikacja: 08.04.2018 10:00

Marek Domagalski: Prawotwórcze sądy

Foto: Adobe Stock

Wielu prawników unika przyznania, że sądy tworzą prawo, a niektórzy, przyznając, że tak właśnie jest, nie chcą, by sędziowie tę ich rolę eksponowali. Uważają, że powinni ją ubierać w zgrabne formułki, że takie a takie rozstrzygnięcie wynika z innych przepisów, z systemu prawnego, jego ogólnych zasad itp. Tak czy inaczej, nie ma wątpliwości, że wiele wyroków, zwłaszcza dotyczących nowych (precedensowych) kwestii, reguluje jakiś segment stosunków międzyludzkich, wskazuje np. granice odpowiedzialności majątkowej jednych, a jednocześnie prawo do odszkodowania innych.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: "Zniknięty" projekt o neosędziach
Opinie Prawne
Tomasz Korczyński: Weekend różnych wyborów
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Prezes UODO jednak też strzela każdemu
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Deregulacja VAT
Opinie Prawne
Zacharski, Rudol: O niezależności adwokatury przed zbliżającymi się wyborami