Nowa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9C4038B32058C4C4058F942DE2EDD4E6?id=332794]ustawa o grach hazardowych[/link] wraz z przygotowywaną równolegle nowelizacją jej przepisów uregulowały na nowo dostęp do gier losowych i zakładów. Pośpiech, w jakim tworzono te akty prawne, sprawił, że nie spełnią one dobrze swojej funkcji.
Przyjęte przepisy wprowadzają zakaz udziału w grach hazardowych osób niepełnoletnich, które będą mogły uczestniczyć jedynie w loteriach fantowych i promocyjnych. Ograniczają dostęp do automatów do hazardu i wideoloterii. Będzie z nich można korzystać jedynie w kasynach, salonach gry bingo i punktach przyjmowania zakładów wzajemnych. Oznacza to zniknięcie działających dziś na rogu niemal każdej ulicy punktów z automatami o niskich wygranych, które będą działać tylko do czasu wygaśnięcia zezwoleń na ich prowadzenie.
Spadnie także liczba kasyn i automatów do gry. Zgodnie z nowymi przepisami jedna placówka o takim charakterze będzie przypadać na 650 tys. mieszkańców województwa, a w kasynie będzie można zainstalować do 70 automatów do gier.
[wyimek]Czy tworzenie prawa, na zasadzie listy pobożnych życzeń, których nie sposób wyegzekwować, ma jakikolwiek sens?[/wyimek]
Nowa ustawa także zmieniła wymogi dotyczące wiarygodności finansowej firm oferujących gry losowe. Spółki ubiegające się o koncesję na prowadzenie kasyna będą musiały wykazać się kapitałem w wysokości co najmniej 4 mln zł, a w przypadku salonu gry bingo pieniężnego i zakładów wzajemnych 2 mln zł. Koncesja na prowadzenie kasyna wydawana przez Ministerstwo Finansów będzie ważna przez sześć lat.