Istotą sporu przed Trybunałem Konstytucyjnym było stosowanie, a właściwie niestosowanie, przepisów o naliczaniu odsetek za zwłokę w trakcie postępowania prowadzonego przez urzędy kontroli skarbowej.
W latach 2003 – 2010 ustawa o kontroli skarbowej pozwalała na niestosowanie wyłączeń przy naliczaniu odsetek za zwłokę, do których to wyłączeń doszłoby, gdyby postępowanie prowadził urząd skarbowy. W stanie prawnym obowiązującym we wskazanych latach urząd kontroli skarbowej mógł zatem naliczać odsetki mimo przekroczenia trzymiesięcznego terminu na zakończenie postępowania, jak również mimo ustanowienia zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego. W tym ostatnim wypadku dochodziło do zupełnie kuriozalnej sytuacji, gdyż ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym podatnik nie mógł korzystać, nie mógł nimi zarabiać, a w tym samym okresie generowane były odsetki za zwłokę, co do zasady przewyższające dwukrotnie odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym.
Skarga konstytucyjna
Skarga konstytucyjna, która zawsze dotyczy indywidualnej sprawy, uruchamiana jest po to, żeby w konkretnej sprawie nie zostały zastosowane przepisy niezgodne z konstytucją. Oczywiście ma ona też znaczenie dla innych, gdyż wadliwe uregulowanie usuwa się z porządku prawego.
W sprawie podmiotu, który złożył skargę do Trybunału, wysokość odsetek za zwłokę została określona w tytule wykonawczym. Nie uwzględniał on żadnego okresu zawieszenia ich naliczania. A w postępowaniu egzekucyjnym w wyniku rozpatrzenia zarzutów zostało wydane postanowienie, które nie uwzględniało argumentacji dotyczącej nienaliczania odsetek za zwłokę. Postanowienie to było przedmiotem skargi i wyroków sądów administracyjnych. W takiej sytuacji istnieje klarowana droga do odzyskania nadpłaconych kwot: wznowienie postępowania.
Mimo iż orzeczenie Trybunału ogłoszone 18 października 2011 r. (SK 2/10) jest ostateczne, to jednak niezbędna jest publikacja sentencji orzeczenia w Dzienniku Ustaw. W zasadzie dopiero od tego momentu zaczynają biec terminy procesowe do złożenia wniosku o wznowienie postępowania.