Ministerstwo Finansów podejmuje prace nad kodeksem podatkowym. W kodeksie tym należy znaleźć miejsce dla mechanizmu „poprawnego rozliczenia opartego na współpracy" (cooperative compliance), wzorowanego na licznych programach realizowanych w innych państwach.
Raport OECD
Programów „poprawnego rozliczenia opartego na współpracy" dotyczy ubiegłoroczny raport OECD „Co-operative Compliance: A Framework. From Enhanced Relationship to Co-operative Compliance". Programy te są oparte na idei bieżącego („w czasie rzeczywistym") rozwiązywania problemów podatkowych w drodze uzgodnień między podatnikiem a organem podatkowym. Podatnik dba o przestrzeganie właściwych procedur wewnętrznych, w znacznej mierze we własnym zakresie sprawując kontrolę nad rozliczeniem podatkowym. Zarazem przedstawia do rozstrzygnięcia przez urzędników wszystkie poważne kwestie problematyczne, dając im nieskrępowany dostęp do informacji.
W zamian za to urzędnicy reagują bez zwłoki. Wypowiadają się na temat właściwego ich zdaniem rozstrzygnięcia dylematów podatkowych po konsultacjach z podatnikiem i w sposób dla siebie zobowiązujący. Współpraca odbywa się bez zbędnych formalności, za to w warunkach zaufania i przejrzystości.
Z raportu OECD wynika, że rozwiązania tego rodzaju są stosowane już w kilkunastu państwach (w tym w Holandii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, Słowenii, Hiszpanii). Pilotażowe projekty są obecnie wdrażane m.in. w Austrii i Rosji. Programy te są adresowane przede wszystkim do „dużych podatników".
„Rozliczenie oparte na współpracy" daje podatnikom pewność prawa. Można powiedzieć, że w ramach omawianych programów administracja zawiera z podatnikami swoiste porozumienie – oferuje im pewność za cenę pełnej przejrzystości ich rozliczeń.