Niemiecki ustawodawca na początku lipca uchwalił ustawę mającą na celu zagwarantowanie w Niemczech płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro brutto na godzinę. Celem opracowywanego projektu jest zapewnienie stabilniejszych i pewniejszych warunków pracy. Termin wejścia w życie nowych regulacji to ?1 stycznia 2015 roku. Wprowadzenie nowych przepisów będzie mieć znaczenie również dla polskich przedsiębiorców, którzy zatrudniają lub oddelegowują zatrudnionych ?w Polsce pracowników do pracy ?w Niemczech.
Dotychczasowe prawo
Oprócz nielicznych wyjątków obecnie w Niemczech nie obowiązują przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pracownicy z Polski wysyłani do pracy w Niemczech mogą więc zasadniczo otrzymywać wynagrodzenie za pracę na poziomie krajowego, tj. polskiego wynagrodzenia. W praktyce wynagrodzenie uzupełniane jest o ewentualne diety, które jednak nie podlegają składkom na ZUS i korzystają ze zwolnień podatkowych.
Minimalne wynagrodzenie za pracę obecnie obowiązuje tylko w stosunku do niektórych grup zawodowych na podstawie układów zbiorowych pracy. Pewne ograniczenia zawierają również przepisy dotyczące pracowników tymczasowych oraz ustawa o oddelegowaniu pracowników i przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie.
W przypadku zatrudniania w Niemczech w określonych branżach pracowników z zagranicy pracodawcy zobowiązani są również stosować te same minimalne stawki wynagrodzenia za pracę. Do branż tych należą między innymi budownictwo, sprzątanie obiektów, usługi dostarczania przesyłek, usługi ochrony, prace specjalne w sektorze górnictwa, sprzątanie ulic i ich utrzymanie w trakcie zimy, usługi opiekuńcze oraz zatrudnianie pracowników tymczasowych. Stawki minimalne co do zasady nie są jednolite i zależne są od stawki obowiązującej w landach, w których realizowana jest praca.
Zmiany według nowej ustawy
Przepisy nowej ustawy o płacy minimalnej mają objąć od 1 stycznia 2015 wszystkich pracowników. Ustawa przewiduje jedynie wyjątki w stosunku do: osób długotrwale bezrobotnych w pierwszych sześciu miesiącach zatrudnienia, małoletnich do 18. roku życia nieposiadających wykształcenia zawodowego, osób w trakcie dokształcania zawodowego oraz praktykantów na czas do trzech miesięcy. Ustawa obejmuje także szczególne wyjątki dla pracowników sezonowych, na przykład w branży rolnej lub gastronomii, których także obowiązuje płaca minimalna. Dla tych pracowników dodatkowe świadczenia pracodawcy, jak bezpłatne zapewnienie mieszkania, mogą zostać zaliczone na poczet płacy minimalnej. Co więcej, liczba dni objętych dla nich zwolnieniem od obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne zwiększona zostanie na okres czterech lat z 50 do 70 dni. Dla dostawców gazet 8,5 euro będzie stopniowo wprowadzane w latach 2015–2017.