Przepisy kodeksu spółek handlowych umożliwiają przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą przekształcenie w jednoosobową spółkę kapitałową. Przepisy k.s.h. dotyczące przekształcenia przedsiębiorcy nie obejmują wszystkich czynności, o których należy pamiętać w trakcie procedury przekształcenia.
Przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, choć uregulowane w kodeksie spółek handlowych, jest specyficznym typem przekształcenia w stosunku do transformacji spółek. W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy nie dochodzi bowiem jedynie do zmiany formy prowadzonej działalności, ale również do powstania całkiem nowego podmiotu prawa.
Choć zgodnie z kodeksem spółek handlowych przedsiębiorca przekształcany „staje się" spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców, to jednak w wyniku przekształcenia podmiot przekształcany, czyli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, nie przestaje istnieć ani nie traci podmiotowości prawnej, ale jedynie przestaje być przedsiębiorcą.
Jednym ze skutków takiego przekształcenia jest to, że wszystkie prawa i obowiązki przysługujące dotychczas przekształcanemu podmiotowi (przedsiębiorcy) z dniem przekształcenia przysługują spółce przekształconej. W szczególności spółce przekształconej z mocy prawa przysługuje majątek przedsiębiorcy przekształcanego związany z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą w postaci przedsiębiorstwa.
W przypadku przedsiębiorców pozostających w związku małżeńskim prowadzone przez nich przedsiębiorstwo często stanowi również składnik majątku wspólnego małżonków. Ponieważ wskutek przekształcenia dochodzi do przejścia tego przedsiębiorstwa na nowy podmiot, czyli na jednoosobową spółkę kapitałową powstałą w wyniku przekształcenia, zastosowanie znajdzie w tym wypadku art. 37 § 1 pkt 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim zgoda drugiego małżonka jest wymagana do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia przedsiębiorstwa.