Bilansowa wycena należności

Na dzień powstania należności ujmuje się je w księgach rachunkowych w wartości nominalnej. To najczęściej wartość wynikająca z faktury. Ale sprawdzenie poprawności ujęcia tych kwot w ewidencji księgowej nie wystarczy do poprawnej bilansowej wyceny należności.

Publikacja: 18.11.2015 02:00

Agnieszka Łukasiewicz

Agnieszka Łukasiewicz

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Na potrzeby sporządzania sprawozdania finansowego kwoty przysługujące firmie od kontrahentów trzeba ocenić pod kątem prawdopodobieństwa uzyskania ich zapłaty. Przepisy o rachunkowości nakazują wyceniać należności na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty i przy zachowaniu zasady ostrożności. Chodzi o to, aby kwoty należności były wykazane w sprawozdaniu w kwocie, która jest dla firmy realnie możliwa do uzyskania.

Analiza należności pod kątem ewentualnego zagrożenia ich spłaty jest konieczna, aby dane zawarte w sprawozdaniu przedstawiały rzeczywisty obraz finansów firmy. Poza tym takie postępowanie wynika pośrednio z definicji aktywów, która mówi o kontrolowanych przez jednostkę zasobach majątkowych o wiarygodnie określonej wartości, powstałych w wyniku przeszłych zdarzeń, które w przyszłości przyniosą jednostce korzyści ekonomiczne. Należności od kontrahentów, których spłata stoi pod znakiem zapytania, mogą więc nie spełniać definicji aktywów. Informacje o pogarszającej się płynności finansowej odbiorcy, powtarzające się opóźnienia w zapłatach faktur, kwestionowanie należności przez klienta, występowanie przeterminowanych pozycji to tylko niektóre zdarzenia, które mogą uzasadniać tworzenie odpisów aktualizujących wartość należności. Szczegóły w artykule "Należności i zobowiązania do sprawdzenia".

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Prawne
Łukasz Guza: PiS straci przez weto w sprawie składki
Opinie Prawne
Wojciech Hermeliński: Kto ostatni w kolejce do głosowania?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Ostrzejszy kodeks karny nie zapewni bezpieczeństwa lekarzom
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Pomysły resortu rodziny nie pokrywają się z oczekiwaniami firm
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Długi weekend konstytucyjny
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku