Marek A. Cichocki: Polityczna intryga wokół AfD

Sposób, w jaki nasz zachodni sąsiad, Niemcy, próbuje radzić sobie z rosnącą popularnością AfD, budzi coraz więcej wątpliwości. Sam Friedrich Merz nie stronił od możliwej współpracy z AfD w konkretnych sprawach. Wygląda więc na to, że ktoś właśnie postanowił mu w tym przeszkodzić.

Publikacja: 05.05.2025 05:17

Friedrich Merz

Friedrich Merz

Foto: REUTERS/Eva Manez

Amerykański sekretarz stanu Marco Rubio oświadczył właśnie, że uznanie przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji całej AfD jako partii ekstremistycznej i poddanie jej polityków stałemu nadzorowi i inwigilacji służb nie jest demokracją, ale zakamuflowaną tyranią. Ta opinia wysokiego przedstawiciela amerykańskiego rządu wywołała oczywiście w Berlinie oburzenie. Nie jest też tajemnicą, że przy obecnej administracji Donalda Trumpa relacje niemiecko-amerykańskie nie układają się najlepiej. Jeżeli ktoś więc mógł pomyśleć, że nowy kanclerz Friedrich Merz spróbuje je choć trochę naprawić, to teraz w świetle podjętych przeciwko AfD działań i amerykańskich reakcji na nie, na pewno nie będzie miał łatwiej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Tylko spokój może nas uratować
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Grok z kapustą, czyli sztuczna inteligencja Krzysztofa Bosaka
felietony
Wolfgang Münchau pokazuje coraz większy problem liberałów
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kutarba: Polska wyciąga właściwe wnioski z rosyjsko-ukraińskiej wojny dronowej
Opinie polityczno - społeczne
Mateusz Morawiecki: Powrót niemieckiej siły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama