Zuzanna Dąbrowska: Marcin Mastalerek lansuje prezydenta Andrzeja Dudę wbrew jego chęciom

Rola impresariów wielkich gwiazd jest niewdzięczna. Trzeba znosić ich humory, niekonsekwencje i medialne wpadki. Ale w duecie Andrzej Duda – Marcin Mastalerek trudno określić, kto jest gwiazdą, a kto jej menedżerem.

Publikacja: 22.01.2024 12:48

Marcin Mastalerek (z prawej) gotów jest siłą wyprowadzać prezydenta ku niezależności, nawet wbrew je

Marcin Mastalerek (z prawej) gotów jest siłą wyprowadzać prezydenta ku niezależności, nawet wbrew jego chęciom.

Foto: PAP/Leszek Szymański

Teoretycznie to szef gabinetu powinien dbać o interesy pryncypała, lansować go i budować pozytywny wizerunek. I nawet się stara. Ale prezydent jest krnąbrny. Chciałby oczywiście zbudować swoją pozycję i być lubiany przez obywateli, a przy tym jeszcze wykazywać się żelazną konsekwencją i krystalicznym charakterem. Ale przeszkadza mu w tym polityczna afiliacja i podporządkowanie prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik zostaną ponownie ułaskawieni przez prezydenta Dudę

Dlaczego prezydent jeszcze ich nie ułaskawił? Wąsik i Kamiński ofiarami promocji

A Marcin Mastalerek partyjnych zleceniodawców nie lubi, bo go źle potraktowali. Dlatego gotów jest siłą wyprowadzać prezydenta ku niezależności, nawet wbrew jego chęciom. Ofiarami tej sytuacji padają właśnie Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Ambicje szefa gabinetu sięgają jednak bardzo daleko, bo sam zapewne też chciałby kiedyś zostać gwiazdą.

Czytaj więcej

Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika

Prawomocnie skazani politycy PiS mogliby już dawno opuścić więzienie, gdyby Andrzej Duda zrobił to, o czym powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu”, czyli powtórnie ich ułaskawił, „żeby ich po prostu ratować”. W piątek wyraźną dyrektywę w tej sprawie wydał prezes PiS pod więzieniem, w którym przebywa Maciej Wąsik. Wszystko się wyraźnie nagrało na dziennikarskie mikrofony i nie ma wątpliwości, jakie jest stanowisko prezesa, więc Andrzej Duda szybko przystąpił do przestawiania kursu i także otworzył serce na ciężki los osadzonych.

Ale otoczenie prezydenta wbiło sobie do głowy, że powtórne ułaskawienie to despekt na honorze głowy państwa i przyznanie się do błędu. I ze wszystkich sił stara się powstrzymać głowę państwa od działania. A szef gabinetu posuwa się nawet do prostowania jego słów z wywiadu i tłumaczenia „co właściwie Andrzej Duda miał na myśli”.

Jarosław Kaczyński ma większy wpływ na Andrzeja Dudę

Rozrywany sprzecznymi interesami obu środowisk prezydent gubi się więc podwójnie: ani nie jest bohaterem PiS, ani nie buduje własnej pozycji.

Najnowsze medialne nieporozumienia między Andrzejem Dudą i jego ministrem wskazują jednak, że to prezes Prawa i Sprawiedliwości ma wciąż decydujący wpływ na prezydenckie deklaracje.

Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Janik: Twarz, mobilizacja, legitymacja, eskalacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Opinie polityczno - społeczne
Bogusław Chrabota: Śląsk najskuteczniej walczy ze smogiem
Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Surdykowski: My, stare solidaruchy
analizy
Lewica przed największym wyzwaniem od lat. Przez Tuska straciła powagę
Opinie polityczno - społeczne
Elżbieta Puacz: Od kiedy biologicznie zaczyna się życie człowieka i co to oznacza w kwestii aborcji