Strategiczni partnerzy wspólnie pokonujący wyzwania i kształtujący lepszą przyszłość

Republika Korei i Polska wypowiadają się jednym głosem w obronie międzynarodowego pokoju jako partnerzy podzielający wartości, takie jak wolność i demokracja - pisze Yoon Suk Yeol, prezydent Republiki Korei.

Publikacja: 13.07.2023 03:00

Strategiczni partnerzy wspólnie pokonujący wyzwania i kształtujący lepszą przyszłość

Foto: mat. pras.

Polska jest dobrze znana Koreańczykom jako kraj słynący z osiągnięć artystycznych i naukowych. Nokturny Fryderyka Chopina należą do jednych z najpopularniejszych dzieł muzyki klasycznej w Korei. Koreańskie dzieci uczą się o osiągnięciach Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie oraz ich wkładzie w astronomię, fizykę i chemię, i marzą, aby zostać naukowcami.

Kraje solidarności

Oba kraje, Republika Korei i Rzeczpospolita Polska, mimo licznych przeciwności losu, na przestrzeni wieków stawiały czoła częstym najazdom obcych mocarstw i obroniły swoją suwerenność. Oba kraje podobnie przeciwstawiały się autorytaryzmowi i komunizmowi, wprowadzając i umacniając demokrację. Republika Korei przyjęła system bezpośrednich wyborów prezydenckich w 1987 roku, a Polska dokonała transformacji ustrojowej w wyniku historycznych obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku i ustanowiła pierwszy demokratyczny rząd byłego bloku wschodniego. Demokracja w obu naszych krajach została osiągnięta dzięki silnej solidarności obywateli pragnących wolności.

W 1989 roku Republika Korei i Polska nawiązały stosunki dyplomatyczne i rozpoczęły intensywną współpracę bilateralną, co przyczyniło się do wzrostu gospodarczego obu krajów. W 1996 roku te dwa państwa prawie równocześnie zostały przyjęte do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wstępując w szeregi klubu krajów rozwiniętych. Zwłaszcza po nawiązaniu „strategicznego partnerstwa” w 2013 roku zakres i poziom zacieśnienia współpracy gospodarczej między Koreą a Polską znacznie wzrosły.

Coraz bliższa współpraca

Mimo globalnego spowolnienia gospodarczego, w 2022 roku wymiana handlowa między Koreą a Polską osiągnęła rekordowy poziom 9 mld dol., a ponad 350 koreańskich przedsiębiorstw, które działają obecnie w Polsce, przyczynia się do rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami. Warto nadmienić, że projekt kolejowego systemu dużych prędkości powiązany z realizacją nowego lotniska w Polsce został powierzony koreańskiemu konsorcjum kolejowemu. Oczekujemy, że stanie się to katalizatorem rozszerzającym współpracę w sektorach infrastrukturalnych obu krajów.

Ponadto zawarta w ubiegłym roku umowa na eksport czołgów K2 i samobieżnych haubic K9 z Korei do Polski jest pod względem skali bezprecedensowym wydarzeniem, które przyczyni się do wzmocnienia zdolności obronnych Polski, a także zacieśniania współpracy obronnej między naszymi krajami w przyszłości. Chciałbym, aby współpraca w dziedzinie przemysłu obronnego przyczyniła się do rozszerzenia naszej współpracy na obszary transferu technologii oraz wspólnych badań i rozwoju.

Mam nadzieję, że dotychczasowa wzajemnie korzystna wymiana gospodarcza między naszymi krajami obejmie także przemysły przyszłościowe, takie jak: czysta energia, akumulatory nowej generacji, pojazdy elektryczne i technologia informatyczna. Jednocześnie liczę na coraz większe wzajemne zaangażowanie i bliską współpracę między Koreą a Polską w rozwiązywaniu globalnych wyzwań, takich jak kryzys klimatyczny i niestabilność łańcucha dostaw.

Wspólna przyszłość

Nasze partnerstwo nie ogranicza się tylko do gospodarki i handlu. Republika Korei i Polska wypowiadają się jednym głosem w obronie międzynarodowego pokoju jako partnerzy podzielający wartości, takie jak wolność i demokracja. Korea będzie nadal ściśle współpracować z Polską, która jest jednym z największych darczyńców dla Ukrainy w Europie oraz będzie współdziałać w procesie zaprowadzania pokoju i odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny.

Polska, jako sojusznik Republiki Korei, wspiera jej wysiłki na rzecz pokoju na Półwyspie Koreańskim i na arenie NATO oraz zdecydowanie potępia próby prowokacji nuklearnej i rakietowej Korei Północnej. Republika Korei, jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2024–2025, będzie wypełniać swoją misję dyplomatyczną mającą na celu budowanie pokoju na świecie, a także ściśle współpracować z Polską w tym procesie.

Polska jest bramą łączącą Europę i Azję, a Korea jest szlakiem łączącym Eurazję i Pacyfik. Chociaż te cechy geopolityczne przyniosły naszym dwóm krajom liczne przeciwności i wyzwania, to właśnie proces pokonywania tych trudności sprawił, że staliśmy się silniejsi i mogliśmy rozwijać się bardziej dynamicznie. Dlatego, jeśli nasze kraje połączą siły jako strategiczni partnerzy, będziemy mogli razem zbudować jaśniejszą i wspanialszą przyszłość.

Mam nadzieję, że młodzież i wszyscy obywatele obu naszych krajów będą aktywnie współdziałać, aby umocnić przyjaźń między naszymi narodami. Wierzę również, że międzynarodowe miasto portowe Busan, które stara się o organizację Wystawy Światowej EXPO 2030, stanie się platformą wspierającą spotkania i wymianę kulturalną przyszłych pokoleń naszych krajów.

Polska jest dobrze znana Koreańczykom jako kraj słynący z osiągnięć artystycznych i naukowych. Nokturny Fryderyka Chopina należą do jednych z najpopularniejszych dzieł muzyki klasycznej w Korei. Koreańskie dzieci uczą się o osiągnięciach Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie oraz ich wkładzie w astronomię, fizykę i chemię, i marzą, aby zostać naukowcami.

Kraje solidarności

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: XI Jinping w Europie. Nasz kontynent staje się poligonem zewnętrznych potęg
Opinie polityczno - społeczne
Maciej Strzembosz: Prawdziwy wybór Polaków, czyli państwo niepoważne lub nieprzyzwoite
Opinie polityczno - społeczne
Przemysław Prekiel: PiS znowu wygra? Od Donalda Tuska i sił proeuropejskich należy wymagać więcej
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Nowy wielkomiejski fetysz. Jak „Chłopki” stały się modnym gadżetem
Opinie polityczno - społeczne
Konrad Czarnecki: Z list KO i PiS bije bolesna prawda o Parlamencie Europejskim