Reklama
Rozwiń

Ryzyko start-upowej "bańki"

Gospodarka nie może być oparta na paru firmach osiągających doskonałość. Musi to być bardzo wysoko podniesiony poziom średni - mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Maciej Chorowski.

Aktualizacja: 30.03.2018 09:35 Publikacja: 29.03.2018 21:00

Ryzyko start-upowej "bańki"

Foto: materiały prasowe

W Polsce większość środków unijnych jest kierowana do sektora MŚP. Powinniśmy zapomnieć o wsparciu dużych firm, które ciągną gospodarkę?

To jest dobre pytanie. W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju duże firmy nie są pomijane. W NCBR mamy ofertę zarówno dla firm małych, średnich, jak i dużych podmiotów. Wielkość firmy determinuje nie jej prawo do starania się o środki pomocowe, tylko intensywność wsparcia. O ile mała i średnia firma mogą liczyć nawet na 85 proc. czyli bardzo wysoki procent finansowania kosztów ponoszonych na prace rozwojowe, o tyle ta intensywność w przypadku dużych firm nie przekracza 50 proc. W przypadku zaawansowanych technologicznie produktów i usług, duże firmy często tworzą rynek dla mniejszych podmiotów. Stanowią często strefę przejściową pomiędzy rynkiem otwartym, a ofertą mniejszych i bardziej zwrotnych firm. Ponadto, duże przedsiębiorstwa mają potencjał tworzenia działów badawczych, które mogą istnieć autonomicznie. Nie można powiedzieć, że stawiamy na firmy należące do jakiegoś sektora, czy charakteryzujące się określoną wielkością. Wzrost technologiczny gospodarki musi być wzrostem zrównoważonym.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Czas ucieka. UE musi znaleźć sposób na rosyjskie aktywa
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem