Czym dla stolicy regionu jest Europejski Kongres Gospodarczy - w sensie wizerunkowym, promocyjnym i biznesowym?
EKG to na pewno jedno z kilku najważniejszych wydarzeń cyklicznych, które współorganizujemy w Katowicach. Wymieniła Pani trzy kluczowe aspekty, które się nie tylko przenikają, ale też przynoszą namacalne korzyści dla miasta. Rozwój turystyki biznesowej to istotna dźwignia rozwoju miasta, oddziałuje na różne sfery życia gospodarczego i społecznego. Z jednej strony na pewno mówimy o umacnianiu wizerunku Katowic w skali globalnej. To przekłada się m.in. na możliwość skutecznego zabiegania o organizowanie innych ważnych wydarzeń. Przykładowo w tym roku odbędzie się u nas Szczyt Klimatyczny, a w przyszłym roku Międzynarodowa Konferencja Antydopingowa. Z drugiej strony każde wydarzenie tego typu oznacza realne zyski dla hotelarzy, restauratorów, taksówkarzy czy też firm obsługujących te imprezy. Według raportu „Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2017 r." wzrasta liczba uczestników spotkań, konferencji i kongresów w Katowicach. W 2015 roku było to 582 tys. osób, a w ubiegłym roku już 826 tys. Tu warto też dodać, że w Katowicach odbywa się największa impreza biznesowa w kraju - Intel Extreme Masters, które w zeszłym roku przyciągnęły 170 tys. gości. Oczywiście EKG jest unikalny ze względu na fakt, że przyciąga do Katowic kluczowych europejskich decydentów w branży gospodarczej. Możliwość bezpośrednich spotkań z tymi ludźmi jest bezcenna.
Od 10 lat do Katowic na kongres przyjeżdżają tysiące przedsiębiorców, szefów światowych koncernów, topowych marek - widzą jak kiedyś przemysłowe miasto przemienia się w europejską stolicę. Czy Pana zdaniem przekłada się to na decyzję o otworzeniu firmy właśnie w Katowicach lub na Śląsku?
Jestem przekonany, że może to być wręcz nawet czynnik kluczowy. Czymś innym jest o czymś czytać, a czym innym zobaczyć na własne oczy, porozmawiać z przedsiębiorcami. Gdy ktoś dowiaduje się, że zainwestowały tu takie marki, jak np. IBM, Fujitsu, ING Services Polska czy PwC, to zaczyna wtedy działać efekt kuli śniegowej i łatwiej pozyskać nam kolejną firmę. Oczywiście cały czas pracujemy nad tym, by nasze miasto było jeszcze bardziej przyjazne dla biznesu. Mamy w urzędzie wydział dedykowany obsłudze inwestorów – tych dużych i małych. Każdy inwestor, który przychodzi z nami rozmawiać, pyta się także, co po pracy będą mogli robić w Katowicach jego pracownicy. Dlatego też kładziemy duży nacisk na przemysł czasu wolnego. Popołudniu można u nas iść na dobry koncert, ciekawą imprezę kulturalną, czy wydarzenie sportowe o zasięgu globalnym, popływać kajakiem lub pojeździć rowerem po lasach i parkach, które zajmują prawie połowę powierzchni Katowic.
Z ubiegłorocznego raportu ABSL dla miasta Katowice wynika, że jest to jedno z najszybciej rozwijających się?ośrodków biznesowych w Polsce a miasto jest piątym największym rynkiem biurowym w Polsce - w ciągu ostatnich pięciu lat ilość miejsc wzrosła o 100 proc. EKG miało na to wpływ?