W momencie wybuchu epidemii Covid-19 redefiniowane zostały dotychczasowe realia gospodarcze, jak również zaistniała konieczność natychmiastowego wprowadzenia szczególnych rozwiązań dla przedsiębiorców, szczególnie czułych na wahania koniunktury gospodarczej. Utrzymanie ciągłości biznesowej/produkcyjnej i krótkoterminowej płynności finansowej umożliwiającej wypłaty wynagrodzeń pracowniczych stały się priorytetem, nie tylko z perspektywy funkcjonowania przedsiębiorców niezależnie od ich wielkości, czy sektora funkcjonowania, ale także z perspektywy całej gospodarki.
Na dalszy plan zeszły wyzwania związane z budowaniem pozycji konkurencyjnej, powiększaniem skali działania, budowaniem pozycji w lokalnym lub globalnym łańcuchu dostaw, czy planowanie i realizacja inwestycji zwiększających skalę działania w długookresowej perspektywie.
Kluczem do zapewnienia ciągłości działalności gospodarczej jest rozwiązanie problemu płynności finansowej przedsiębiorców, którzy na skutek niezbędnych restrykcji nagle, w sposób od siebie niezależny, utracili źródło dochodu. Brak płynności, a zatem brak możliwości regulowania bieżących zobowiązań prowadzić może do upadłości wielu przedsiębiorstw. Wsparcie finansowe, polegające na udostępnieniu instrumentów finansowych pozwalających na przetrwanie okresu ograniczenia prowadzenia działalności, pozwoli na utrzymanie płynności finansowej oraz uniknięcie konieczności ogłoszenia upadłości.
Jednym z rekomendowanych rozwiązań w zakresie wsparcia przedsiębiorców w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz w stanie epidemii, jest uruchomienie instrumentów interwencji, polegających na umożliwieniu przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, ubiegania się o różne formy wsparcia finansowego.
Wsparcie w tym zakresie oferuje Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) – jako podmiot dysponujący odpowiednimi kompetencjami i instrumentami finansowymi, wyspecjalizowany w restrukturyzacji oraz udzielaniu wsparcia dla przedsiębiorców oraz wybranych branż. W latach 2015-2019 udzieliła ona pożyczek łącznie za blisko 2 mld zł, z czego 120,1 mln zł zostało przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw.